Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mirsada Šabića Tužilašvto BiH tereti da je bio komandir policije u Pazariću od 1. juna 1992. godine.

Svjedok Huso Šehić je kazao da u septembru 1992. godine postao zamjenik komandira Policijske stanice, kada je Šabić postao komandir. Prije Šabića, kako je rekao, tu funkciju je obnašao Nail Hujić.

Svjedoku je pokazan dokument Službe javne bezbjednosti (SJB) Hadžići, od 26. aprila 1995. godine, u kojem se navodi da je Mirsad Šabić bio komandir 1. juna 1992. godine. Svjedok je naglasio da je siguran da je komandir postao u septembru 1992. godine.

Šehić je kazao da mu je poznato da je u Osnovoj školi “9. maj“ bio smješten određeni broj ljudi srpske nacionalnosti nekoliko mjeseci.

Naglasio je da su postojale inforamacije, te da su Srbi sa područja Pazarića i Tarčina imaju naoružanje “od sredstava veze do minobacača“.

“Imali smo svojih prijatelja, Srba, koji su nam to i potvrdili i koji su nam dali određene podatke. Na osnovu tih podataka, stihijski se krenulo u operativni rad na terenu“, kazao je svjedok.

Šehić je naveo da je Teritorijalna odbrana (TO) Općine Hadžići izdala proglas da svi Srbi predaju naoružanje koje su nelagalno zadužili. Prema njegovim riječima, bilo je onih koji su predali oružje, ali da većina to nije uradila, te da su oni “izolovani i privedeni“.

“Cilj je bio obrada za ono za što se privode. Saslušati, uzeti izjavu, da li procesuirati ili vratiti u njihove kuće, ako nisu imali osnova za zadržavanje“, kazao je svjedok.

Nakon što mu je predočena službena zabilješka od 28. juna 1992, Sakoč se prisjetio kada je iz pravca Hadžića sa srpskih položaja granatiran Pazarić, te da je jedna od granata pogodila krov škole. Tada su, kako je rekao, poginula dvojica građana srpske nacionalnosti koji su bili tu pritvoreni, a dvojica su ranjena.

Dodao je da je ranjenima u ambulanti ukazana pomoć, dok su poginuli predati porodici.

Osim Šabića, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Đelilovića, Fadila Čovića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mušanovića i Nermina Kalembera za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, nanošenje fizičke i duševne patnje zatočenicima u logoru “Silos“, kasarni “Krupa“ i Osnovnoj školi “9. maj“.

U optužnici se navodi da je Šabić od 1. juna 1992. godine bio komandir Policijske stanice Pazarić.

Prema optužnici, Đelilović je bio predsjednik Skupštine općine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, Šabić je bio komandir Policijske stanice Pazarić, a Kazić komandant 9. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Nastavak suđenja zakazan je za 7. juli.

Najčitanije
Saznajte više
Alešević: Počeo ponovljeni postupak za zločine u Bužimu
Čitanjem uređene optužnice počelo je ponovljeno suđenje Mehmedu Aleševiću za ratne zločine počinjene u Bužimu 1994. i 1995. godine.
Obradović i ostali: Ubijeni rođaci pronađeni na smetljištu
Na suđenju za zločine počinjene na području Sokoca, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je pročitalo iskaz svjedoka u kojem je iznio saznanja o ubistvu rođaka.
Ristić i ostali: Kopanje jame kod Orahovca
Peulići i Đurić: Bez saznanja o maltretiranju ratnih zarobljenika
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre