Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva BiH na suđenju Ahmetu Sejdiću, ratnom komandantu Prve višegradske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), zakazano je za ponedjeljak, 13. juna. Sejdić je optužen za zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika na području Rudog, Višegrada i Goražda.

Prvi svjedoci Tužilaštva BiH će u četvrtak, 16. juna, biti saslušani na suđenju 11 optuženih za zločine počinjene u Janji od aprila 1992. do septembra 1994. godine. U ovom predmetu su optuženi Zoran Bogdanović, Milan Đokić, Ljubiša Ikić, Branislav Trišić, Vlado Stjepanović, Zoran Tanasić, Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Sava Mršić, Milivoj Čobić i Milan Marković.

Isti dan bit će održana statusna konferencija u postupku protiv Edina Sakoča, nekadašnjeg pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), optuženog da je ubio dva civila srpske nacionalnosti i učestvovao u protivzakonitom zatvaranju, nečovječnom postupanju i prisiljavanju na seksualni odnos.

Darko Mrđa, Zoran Babić, Radenko Marinović i Milan Gavrilović izjasnit će se o krivnji u utorak, 14. juna. Oni su optuženi za ubistvo najmanje devet osoba, mučenja i premlaćivanja zatvorenika, od kojih su neki i preminuli.

Tužilaštvo BiH će u petak, 17. juna, iznijeti završne riječi na suđenju za zločin u Čajniču. Stevu, Milosava, Slavka i Marijana Jovanovića optužnica tereti, kao pripadnike Treće podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), za ubistva.

Naredne sedmice se nastavljaju i suđenja za zločine u Štrpcima, Prijedoru, Mostaru, Srebrenici, Bužimu, Kotor Varoši, Sanskom Mostu, Orašju, Bosanskoj Krupi, Derventi, Bosanskom Brodu, Goraždu i Hadžićima.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.