Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pravna zastupnica oštećenih na suđenju za zločine počinjene na području Orašja zatražila je u ime tri žrtve silovanja odštetu i postavila imovinskopravni zahtjev zbog pretrpljene fizičke i duševne boli, u ukupnom iznosu od 100.000 maraka.

Advokatica Nedžla Šehić, zastupnica oštećenih S-1, S-4 i S-5, postavila je imovinskopravne zahtjeve oštećenih zbog pretrpljene duševne boli i zbog umanjenja životne sposobnosti.

Šehić je za oštećenu S-1 rekla da je, prema procjenama vještaka, pretrpjela fizičku i duševnu bol zbog koje joj je smanjena životna sposobnost za 25 posto. Imovinskopravnim zahtjevom je zatraženo 30.000 KM.

Za S-4, čija je životna sposobnost, prema procjeni vještaka, smanjena za 35 posto, postavljen je zahtjev u iznosu od 45.000 KM, a za oštećenu S-5, čija je životna sposobnost umanjena za 20 posto, postavljen je imovinskopravni zahtjev u iznosu od 25.000 KM.

Zastupnica Šehić je imovinskopravne zahtjeve sačinila u skladu s nalazom vještakinje neuropsihijatrice Alme Bravo-Mehmedbašić, koja je također iznijela nalaz na današnjem ročištu.

Bravo-Mehmedbašić je kazala da je, nakon obavljenog psihijatrijskog pregleda S-1, ustanovila da oštećena pati od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), nesanice, anksioznosti i simptoma ponovnog proživljavanja događaja.

“Sve su to posljedice silovanja i neželjene trudnoće”, rekla je vještakinja, dodavši da je iz nalaza vidljivo da je oštećena u junu 1992. godine pobacila neželjenu trudnoću.

Nalazi oštećene S-4, kako je navela vještakinja, pokazuju da ima teža oštećenja jetre usljed alkoholizma. Prema ranijem nalazu neuropsihijatra, S-4 ima psihičke probleme koji nalikuju šizofreniji, što je, kako je kazala Bravo-Mehmedbašić, i sama zaključila iz razgovora sa oštećenom.

“Rekla mi je da su joj se iznenada 2003. godine javile misli i vizije da će je opet odvesti u logor. Skinula se gola i trčala po ulicama grada dok je nisu smirili i na kraju hospitalizirali na Neuropsihijatriji”, rekla je vještakinja.

Oštećena S-5 je, kako tvrdi vještakinja, prilikom neuropsihijatrijskog pregleda kazala da su je u Donjoj Mahali silovala tri lica, među kojima je bio i optuženi Mato Baotić. Višestruka silovanja koja je oštećena pretrpjela u tom periodu rezultirala su trajnim promjenama ličnosti i umjerenom depresijom.

“Muž ju je nakon svega ostavio, što nije čudno za ljude koji su torturisani, jer im je nizak prag tolerancije i teško se uspijevaju socijalizirati”, rekla je Bravo-Mehmedbašić.

Za mučenje i zlostavljanje zatočenika u Donjoj Mahali, kao i silovanje žena srpske nacionalnosti, optužen je Mato Baotić. Prema optužnici, on je ove zločine počinio 1992. i 1993. kao komandir Vojne policije HVO-a, a kasnije i upravnik logora smještenog u prostorijama Osnovne škole u Donjoj Mahali.

Suđenje se nastavlja 17. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih