Ponedjeljak, 26 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U odgovoru na zahtjev Mladićevih advokata, tužioci su naveli da će haške sudije donijeti presudu te da činjenica da im pomažu pravnici koji su prethodno radili u drugim postupcima nije značajna.

“Apelaciono vijeće je prethodno potvrdilo da samo sudije imaju moć da donose odluke, dok pravni saradnici i savjetnici nemaju takvu moć, već samo pružaju podršku sudijama”, stoji u odgovoru tužilaca.

Haško tužilaštvo je u podnesku navelo i da je Tribunal do sada više puta odbijao slične zahtjeve odbrana drugih optuženika.

Mladićeva Odbrana je sredinom prošlog mjeseca zatražila garanciju da niko od pravnika koji su radili na presudi Radovanu Karadžiću ne radi ili neće raditi na presudi Mladiću, ili u suprotnom – poništenje postupka.

Branioci su ovaj podnesak podnijeli nakon što su, kako su naveli, saznali da većina pravnika koji su učestvovali u nacrtu prvostepene presude Karadžiću, sada radi pri vijeću koje će donijeti presudu Mladiću.

“Odbrana je zabrinuta da li je Vijeće u mogućnosti da poštuje pretpostavku nevinosti i uticaja na sudsku nepristrasnost, kada su upravo oni pojedinci koji će pisati prvi nacrt presude već sastavali zaključke koji osuđuju optuženog u drugom predmetu”, naveli su branioci Branko Lukić i Miodrag Stojanović.

Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u šest općina imao razmjere genocida, kao i za terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, u martu je osuđen na 40 godina zatvora za genocid u Srebrenici, progon u većem broju općina, te terorisanje stanovnika Sarajeva i uzimanje talaca. Oslobođen je krivice po optužbi za genocid u drugim općinama 1992. godine.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Roditelji djece ubijene na Kapiji umiru bez doživljene pravde
    Dok obilježavaju 30 godina od zločina na tuzlanskoj Kapiji, roditelji ubijene djece, kao i ranjeni u maju 1995. godine, izgubili su svaku nadu u pravdu i kažnjavanje odgovornih. Detektor je ponovo razgovarao sa roditeljima i ranjenim koji su govorili za TV emisiju prije sedam godina. Jedinu promjenu koju od tada vide je što nekih roditelja više nema među živima.
    Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
    Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
    Ekshumirani posmrtni ostaci u Bratuncu
    Kosorić: Optuženog 13. jula vidio u Planama
    Peulić i ostali: Tražio im da prihvate srpsku vlast