Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Pred Apelacionim vijećem Suda BiH završen je dokazni postupak na suđenju Jasminu Čolomanu za ratni zločin počinjen u Vitezu. Iznošenje završnih riječi zakazano je za 6. juni, a konačna presuda bit će izrečena četiri dana kasnije.

Nakon preslušavanja nekih snimaka iz prvostepenog postupka, Tužilaštvo BiH je predložilo materijalni dokaz – zapisnik o prepoznavanju iz istrage Refika Mujezinovića.

Čolomanov branilac Senad Dupovac je u pisanoj formi dostavio prijedlog dokaza u kojem traži da se presluša još nekoliko iskaza oštećenih iz prvostepenog postupka. Međutim, Sudsko vijeće je odbilo oba prijedloga.

“Tužilaštvo je imalo priliku u toku prvostepenog postupka da uvrsti zapisnik o prepoznavanju, ali nije, iako je ovaj dokaz svima bio poznat. Što se dokaznog postupka Odbrane tiče, Vijeće je izvršilo uvid u sve ove dokaze. Radi ekonomičnosti, odbijamo prijedlog Odbrane i mislim da im ovim ne idemo na uštrb”, pojasnio je Dragomir Vukoje, predsjedavajući Sudskog vijeća.

Čoloman je prvostepenom presudom iz jula 2015. godine, kao bivši pripadnik Diverzantskog voda Sedme muslimanske brigade Armije BiH (ABiH), oslobođen optužbi da je 24. aprila 1993. učestvovao u ubistvu hrvatskih civila koji su bili zatočeni u Društvenom domu u mjestu Počulica (općina Vitez).

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao