Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iznoseći završnu riječ, tužiteljica Zorica Đurđević je kazala da su nakon 304 saslušana svjedoka, te uloženih 150 materijalnih dokaza uspjeli dokazati navode optužnice.

Prema optužnici, Ibračević, Smajlović i Ćović su od početka juna do kraja augusta 1992. godine počinili zločine nad srpskim civilima koji su bili zatvoreni u prostorijama Mjesne zajednice u Rapatnici i fudbalskom stadionu u naselju Luke.

Kako se navodi u optužnici, zatvorenici su premlaćivani, mučeni i zlostavljani na razne načine, dok je optuženi Ibračević, vršeći nadzor nad zatočeničkim objektima, odobravao takvo postupanje.

“Brojni pozivani svjedoci Tužilaštva govorili su o ulozi koju je imao prvooptuženi Ibračević i svi su potvrdili da je on bio ‘glavni u logoru”, odnosno da je znao da su zatvorenici mučeni i premlaćivani”, objasnila je Đurđević.

Ona je navela i da je, prema kazivanju svjedoka, Ibračević ispitivao zatvorenike, posmatrao njihovo mučenje, te im prijetio da će biti ubijeni.

“Svjedok Nebojša Davidović potvrdio je da je u objektu Luka viđao Ibračevića, te da on nije tukao, ali je uvijek stajao sa strane i posmatrao”, kazala je Đurđević.

Prema optužnici, Ibračević je bio načelnik vojne bezbjednosti Općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Srebrenik, Smajlović komandir voda Vojne policije Općinskog štaba TO-a, a Ćović pripadnik Vojne policije.

U završnoj riječi se tužiteljica osvrnula na optuženog Smajlovića, za kojeg je navela da su svjedoci potvrdili da je svakodnevno dolazio u Rapatnicu, te da je bio prisutan u noći kada su zatvorenici prženi lemilicom.

“Svjedok Drago Đukić potvrdio je da je te noći u salu u kojoj su zatvorenici bili mučeni ušao Smajlović, te da je sa sobom nosio crnu torbu punu alata”, kazala je tužiteljica i dodala da Smajlović te večeri nije samo donio torbu, već je i došao sa osobama koje su mučile zatvorenike, čime je svakako i sam učestvovao u mučenju.

Za trećeoptuženog Ćovića, tužiteljica je navela da su svjedoci potvrdili da je više puta, sam ili zajedno sa drugim licima, ulazio u Rapatnicu, te udarao zarobljenike. Navela je da su ga uglavnom svi poznavali kao Sejdu, stražara koji je najviše udarao i svakodnevno nosio crnu rukavicu na jednoj ruci.

“Skoro svi svjedoci Sejdu pamte po crnoj rukavici sa nitnama. Često je ovom rukavicom tukao zarobljenike, među kojima i Stokana Marković, koji se od udaraca pesnicama u glavu onesvijestio”, kazala je tužiteljica.

Nastavak iznošenja završne riječi Tužilaštva zakazano je za 7. juni.

Najčitanije
Saznajte više
Nešković Zoran i ostali: Dokazi na kojima se ne može zasnivati presuda
Odbrana Nenada Ujića, optuženog za zločine na području Rogatice, ukazala je u završnoj riječi na iskaze svjedoka na kojima se, kako smatra, ne može zasnivati osuđujuća presuda.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama