Ponedjeljak, 13 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

ta.

Ovo je kampanja koju je pokrenulo Udruženje “16. april” kako bi se konačno rasvijetlila sudbina osoba nestalih nakon zločina u selu Ahmići 16. aprila 1993. godine koji su počinili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

“Ove godine smo se odlučili da uradimo bilbord pored glavnog puta M-5, da se bolje vidi naša poruka. To je molba našim susjedima Hrvatima. Nadamo se da će im proraditi savjest da na taj način olakšaju preživjelima da saznaju gdje su nestali i ubijeni, i da ih identifikujemo i dostojno ukopamo”, kazao je Elvedin Kermo, predsjednik Udruženja “16. april” Ahmići.

U Ahmićima je 16. aprila 1993. godine ubijeno i spaljeno 116 civila bošnjačke nacionalnosti.

“Od 116 šehida do sada smo identifikovali 86, i oni su ukopani. Za 30 šehida Ahmića još tragamo”, rekao je Kermo.

Ove godine obilježit će se 23. godišnjica počinjenja zločina u Ahmićima. Program obilježavanja počinje 13. aprila, a završava 17. aprila. Centralna manifestacija održava se 16. aprila u Starom Vitezu, gdje je sahranjena većina žrtava, a nastavlja se u Ahmićima.

Najčitanije
Saznajte više
Kako su Telegram kanali izvještavali o Orbanovom porazu: Od priprema kijevskog scenarija do fabrikovanja izjava
Parlamentarni izbori u Mađarskoj bili su tema i proruskih Telegram kanala u BiH, Srbiji i Crnoj Gori. Najposjećeniji su uglavnom prenosili podatke o izlaznosti i rezultate, dok su se na nekoliko njih mogle pročitati nepotvrđene informacije o pripremi nereda u slučaju pobjede Viktora Orbana i vezama s Georgeom Sorosem.
Predstava “U ime oca”: Davanje glasa onima koji su predugo bili nevidljivi
Dokumentarno-plesna predstava “U ime oca”, o svjedočanstvima djece rođene zbog rata u Bosni i Hercegovini, premijerno će biti izvedena u Tuzli 24. i 28. aprila u Narodnom pozorištu.
Nove mobilne prevare u BiH stižu i s Filipina: Upozorenje građanima
U Tužilaštvu BiH otvoren predmet protiv Nade Radovan Tomanić