Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Jednomjesečni pritvor bit će zatražen za Slavicu Injac, Snežanu Vujnić, Petra Cacanovića, Anu Mirosavljević, Sonju Kurtumu, Sašu Tomića, Batrića Đurišića, Zdravka Dubova i Igora Prodanovića.

Injac je direktorica Agencije za bankarstvo Republike Srpske, a Vujnić direktorica Investiciono-razvojne banke.

Iz Tužilaštva BiH su saopćili da se istraga u ovom predmetu vodi protiv 24 osobe, osumnjičene za nezakonitosti kojima je prouzročena šteta u iznosu višem od 100 miliona maraka.

Prethodno je saopćeno da su uhapšene osobe, kao organizovana grupa, počinile kriminal u Bobar banci, prvenstveno u nezakonitoj dodjeli višemilionskih kredita i bankarskih garancija za razne poslove. Krediti i garancije, navodi se u saopćenju, davani su preduzećima čiji su vlasnici povezani ili su suvlasnici Bobar banke.

“Znali su da se naplata sredstava neće moći realizirati i da su korištene nezakonite garancije, te da će nastupiti šteta koja će prouzročiti stečaj navedene banke i ozbiljne potrese u bankarskom sektoru BiH”, saopćilo je Tužilaštvo.

Iz ove institucije dodaju da su tim kriminalom ugroženi depoziti građana, firmi, gradova, općina, zdravstvenih i penzijskih fondova, elektroprivrede, te je nanesena višemilionska šteta Agenciji za osiguranje depozita.

Tužilaštvo BiH objavilo je i listu institucija s najvećim gubicima, među kojima su elektroprivrede Republike Srpske i Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, Grad Trebinje, Vlada Brčko Distrikta, ministarstva finansija i poljoprivrede Republike Srpske, općine Rudo i Bileća te druge institucije.

Najčitanije
Saznajte više
Ličina i ostali: Slobodno se kretali i jeli istu hranu
Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, svjedok Odbrane prisjetio se dvojice bošnjačkih zatvorenika koji su se slobodno kretali po Vatrogasnom domu i jeli istu hranu kao vojni policajci. 
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
Ujić: Ročište odgođeno zbog nedolaska optuženog