Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužilaštvo BiH je za dokazivanje krivnje Ahmeta Sejdića planiralo saslušati 51 svjedoka. Prema procjeni Tužilaštva, za dokazni postupak potrebno je 30 ročišta.

Odbrana optuženog zatražila je odgodu početka suđenja jer je došlo do izmjena u timu branitelja. Dva od tri branitelja su tek preuzela dužnost.

Braniteljica Edina Rešidović je naglasila da je Tužilaštvo tek na današnjoj statusnoj konferenciji predalo svoj plan dokaznog postupka, te da bi zbog toga suđenje trebalo početi bar za tri sedmice.

Odbrana je također istakla da je ranije tražila od Tužilaštva svu potrebnu dokumentaciju iz istrage u ovom predmetu, ali da su dobili nepotpunu dokumentaciju i redigovane izjave svjedoka.

Iz Tužilaštva su naveli da su izjave i dokumenti iz drugog slučaja, te da bi otkrivanje određenih imena i detalja ugrozilo proces.

Sudsko vijeće je naložilo Tužilaštvu da za vrijeme dokaznog postupka ne ispituje svjedoke na okolnosti i događaje u vezi s dijelovima izjava koji su redigovani i nisu predočeni Odbrani.

Prema optužnici, Sejdić je, kao komandant Prve višegradske brigade Armije BiH (ABiH), naredio i učinio nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti i ratnim zarobljenicima, pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS), na teritoriji općina Rudo, Višegrad i Goražde.

Sejdić je, kako stoji u optužnici, zločin počinio od jula 1992. do februara 1993. godine. Na teret mu je stavljeno i da nije spriječio ili kaznio podređena lica u nanošenju ozljeda i drugih patnji civilima i ratnim zarobljenicima, kao i u pljačkanju imovine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao