Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Osman Mujić, koji je bio komandir Civilne zaštite u Rapatnici i mjesni imam, kazao je da je Vojna policija zauzela objekat Mjesne zajednice 18. juna 1992. godine, kada su dovezene dvije grupe srpskih civila.

Istog dana, kako je naveo, poginuo je predsjednik ove mjesne zajednice Bego Kešetović, koji je bio vrlo omiljen.

“Vojna policija dolazi tog dana jer su počeli da dovlače građane srpske nacionalnosti u salu, u donjem dijelu objekta. Mi (Krizni štab) smo bili na zasjedanju i nastao je haos kad se čulo da je Bego poginuo”, prisjetio se Mujić.

On je dodao da mu je komandir Vojne policije, kojeg su oslovljavali sa “kapetan”, a za kojeg je kasnije saznao da se zove Ekrem Ibračević, naredio: “Ti mi odgovaraš za ove ljude!”

Mujić je pozvao jednog mještanina iz policije s puškom da čuva ulaz, da “ne bi neko nešto učinio što ne priliči”. U međuvremenu su došli mnogobrojni članovi porodice poginulog Kešetovića, kao i jedan čovjek sa sjekirom.

“Dolazi još jedan kombi sa četiri do pet ljudi… Vidio sam da će situacija izmaći kontroli i rekao sam da pod hitno dođe kapetan. Rekao sam da više ne odgovaram za te ljude… On je onda obezbijedio dva vojna policajca”, izjavio je svjedok.

On je dodao da ga je Ibračević ponovo pozvao predveče i zatražio da obezbijedi prostirke, kako ljudi ne bi spavali na betonu. Mujić je s drugim donio prostirke iz džamije i postavili su ih na daske bine u sali.

“Bilo je osam do deset pritvorenih. Nisam primijetio modrice, bili su utučeni, u civilnoj odjeći… Poznavao sam učitelja Žarka”, kazao je svjedok.

Ibračeviću, Ćoviću i Faruku Smajloviću se sudi za zločine nad srpskim civilima zatočenim u Rapatnici i Lukama. Prema optužnici, Ibračević je bio načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) u Srebreniku, a Smajlović i Ćović vojni policajci.

Svjedok Mujić je rekao da je od vojnih policajaca ispred objekta u Rapatnici viđao Mustafu Ćovića Mućeta, koji nije “baš bio melem duši”. Sejdaliju Ćovića, kako je kazao, viđao je na punktu u gradu.

Mujić je rekao da su odnosi braće Ćović bili “nikakvi” i da “ni putem nisu mogli ići zajedno”.

Svjedok Džemal Buljubašić, koji je bio predsjednik Mjesne zajednice u Rapatnici, takođe je potvrdio da su braća Ćović bila u sukobu.

Starijeg Mustafu je, kako je naveo, dva puta vidio kod objekta u kojem su bili pritvoreni Srbi, a optuženog Sejdaliju Ćovića tu nije viđao.

Suđenje se nastavlja 5. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao