Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odjel je osnovan uz pomoć međunarodne zajednice, koja je osim finansijske osigurala i stručnu pomoć. U početku su u sudskim vijećima bila po dvojica međunarodnih sudija i jedan iz naše zemlje. Sedam godina kasnije, u Odjelu za ratne zločine su ostali samo suci i drugo osoblje iz BiH.

Odjel za ratne zločine Suda BiH osudio je 140 osoba na 1.881 godinu zatvora.
U presudama su koristili utvrđene činjenice iz Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), te su presudili deset osoba čije slučajeve im je ustupio ovaj međunarodni sud.

Pred Odjelom za ratne zločine prihvaćeno je 26 sporazuma o priznanju krivice, nakon čega je izrečeno 229 godina zatvora.

Na početku rada, Odjel za ratne zločine primjenjivao je samo Krivični zakon BiH, koji je donesen 2003. godine. U kasnijim godinama, a posebno u posljednje dvije, sve više se za genocid i ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika primjenjuje zakon iz bivše Jugoslavije.

Do promjene u primjeni zakona je došlo nakon što je Evropski sud za ljudska prava prihvatio dvije apelacije i odlučio da je krivični zakon iz bivše Jugoslavije blaži za počinioca. Nakon toga je Ustavni sud BiH ukinuo 23 pravosnažne presude i ponovno je razmatrana visina kazne osuđenima.

Pred Odjelom za ratne zločine bilo je više od 6.800 svjedoka, od kojih su neki dobili zaštitne mjere sukladno Zakonu o zaštiti ugroženih i svjedoka pod prijetnjom.

Nekoliko prvih godina rada, Odjel za ratne zločine je određivao pritvor za osumnjičene i optužene kako bi osigurao njihovo prisustvo. U posljednje dvije godine praksa Suda BiH je da se češće određuju mjere zabrane nego pritvor.
Također, u početku rada Sud BiH je bio otvoreniji prema javnosti. Izdavali su se kompletni audio i video snimci sa suđenja. Praksa je promijenjena u zadnjih nekoliko godina i sada su medijima i javnosti dostupni snimci sa suđenja za ratne zločine u trajanju od deset minuta.

Sud BiH je također bio uveo anonimizaciju, stavljajući u presudama i drugim odlukama inicijale umjesto imena i prezimena optuženih i osuđenih osoba.
Nakon pritiska međunarodnih, nevladinih i drugih organizacija, anonimizacija je ukinuta.

Najčitanije
Saznajte više
Ravnogorci okupljeni na Markovdan pozvali na ujedinjenje svih pokreta i stvaranje slobodne Srbije
Pozivima na ujedinjenje četničkih pokreta i stvaranjem slobodne Srbije, započelo je višednevno okupljanje pripadnika Ravnogorskog pokreta na Ravnog Gori.
Moguće pokretanje istrage protiv državnog ministra finansija zbog neodazivanja na javno saslušanje
Članovi državne komisije najavili su mogućnost pokretanja javne istrage protiv ministra finansija i nekih članova upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje jer se nisu odazvali pozivu na javno saslušanje o radu ove državne institucije.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”