Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Braniteljica Edina Rešidović uložila je fotodokumentaciju o oružju i materijalno-tehničkim sredstvima, te dokumentaciju u kojoj je navedeno da je oduzeta od “ekstremista Srpske demokratske stranke (SDS) u Tarčinu i Pazariću”.

Među uloženim dokazima je i dokumentacija o vođenju krivičnih postupaka protiv zatvorenika “Silosa”, kao i krivične prijave podnijete okružnim vojnim tužilaštvima u Sarajevu i Mostaru zbog nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih sredstava.

Rešidović je pojasnila da su ovi dokazi vezani za tačke optužnice koje se odnose na protivpravno zatvaranje i oduzimanje prava na pravično suđenje.

Osim Đelilovića, za zločine počinjene na području općine Hadžići sudi se Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu. Oni su, prema optužnici, bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Optuženi su za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju te odvođenje zatočenika na prinudni rad.

Đelilovićeva Odbrana je na ovom suđenju uložila i dokaze o statusu zarobljenika i nadležnostima nad zarobljenicima u “Silosu”.

Rešidović je navela da se nekoliko dokaza odnosi na kredibilitet svjedoka Optužbe.

Na početku suđenja Odbrana optuženog Đelilovića je kazala da je odustala od ulaganja nekoliko dokaza, a do sada su u spis uvrštena ukupno 663 materijalna dokaza.

Tužilaštvo BiH nije prigovaralo na većinu uloženih dokaza, a za neke su rekli da su nerelevantni, nezakoniti i neautentični.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. januar, kada će biti saslušan prvi svjedok Odbrane Fadila Čovića.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu