Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Uvršteni su dokazi priloženi uz ekspertizu vojnog vještaka, uključujući karte “Velike Srbije” i objekata Jugoslovenske narodne armije (JNA) na prostoru općine Hadžići, te odluke o formiranju i organizovanju Vojske Republike Srpske (VRS).

Braniteljica Edina Rešidović uložila je i dokaze o djelovanju Srpske demokratske stranke (SDS) na području Hadžića, te dokumente u vezi s političkim i vojnim organizovanjem u prvoj polovini 1992. godine.

U spis su uvršteni i dokazi o strateškom značaju Tarčina i Pazarića, spisak srpskih lica za razmjenu od 21. oktobra 1992. godine, dokumenti o nadležnosti nad zarobljenicima u “Silosu” i “Krupi”, kao i da su prekršeni mnogi dogovori o razmjeni.

Đelilovićeva Odbrana uložila je dokaze o pronalasku naoružanja kod Srba na području Hadžića, kao i o izbjegličkoj i humanitarnoj situaciji na “slobodnoj teritoriji” općine Hadžići 1992. godine.

Za zločine počinjene na području općine Hadžići sudi se Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu, koji su, kako se navodi u optužnici, bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Optuženi su za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju te odvođenje zatočenika na prinudni rad.

Odbrana Mustafe Đelilovića do sada je uložila 597 materijalnih dokaza, a sa ulaganjem će nastaviti 14. januara.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu