Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Stanišić, koji zbog bolesti nije mogao doći da svjedoči, ispričao je kako je iz službe u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) 16. maja 1992. godine prebačen u srpsku vojsku u Ugljeviku.
Odmah je, kako je naveo, zatražio bolovanje i krenuo da pronađe porodicu, ali je uhapšen. Rekao je da je nakon ispitivanja uz batine u Srebreniku prebačen u logor u selu Rapatnica.
“Probudio sam se sav krvav… Kad je bila noć, vrata su se otvorila i nastavila se tuča. U Rapatnici sam proveo 38 dana. Sam sam bio u podrumu, a ostali su bili u prostorijama Mjesne zajednice. Svaku noć su dolazili da me ispituju u tuku”, izjavio je Stanišić.
On se prisjetio i noći kada su ga u drugoj prostoriji pekli lemilicom po tijelu.
“Bio je sav mehaničarski alat, od lemilice do običnog ključa… Naredili su da se skinem do pasa. Nisam odgovarao na pitanja, pa su počeli da me prže”, naveo je Stanišić.
Prema njegovom iskazu, nakon toga je vidio Fikreta Ibračevića, kojeg poznaje kao kapetana prve klase JNA.
“Prvo je pustio svoje vojnike da me tuku, a onda je pitao kako sam, pregledao mi rane i poslao doktora”, kazao je Stanišić.
Odbrana prvooptuženog Ekrema Ibračevića rekla je da bi ovog svjedoka pitala zbog čega u ranijim iskazima nije naveo da mu je “Fikret Ibračević” pregledao rane i pozvao doktora.
Ekrem Ibračević je optužen kao bivši načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane u Srebreniku za zlostavljanje i mučenje civila srpske srpske nacionalnosti u periodu od juna do avgusta 1992. u Rapatnici i Lukama. Za ove zločine sudi se i Fikretu Smajloviću i Sejdaliji Ćoviću iz nekadašnje Vojne policije.
Nakon što je pročitan Stanišićev iskaz kao zaostali dokaz Tužilaštva BiH, Odbrana prvooptuženog Ibračevića je u materijalne dokaze uložila odluke srpskih vlasti u BiH iz 1992. godine.
Uvedene su odluke o djelovanju srpskog naroda u vanrednim okolnostima, osnivanju skupštine srpskog naroda, kao i strateškim ciljevima.
Nastavak suđenja zakazan je za 12. januar, kada bi trebalo da budu saslušani svjedoci Odbrana.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu