Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Set uloženih dokumenata odnosi se na privođenje i saslušanja lica srpske nacionalnosti iz sela na području Srebrenika u proljeće i ljeto 1992. godine.

U spis su uvrštene krivične prijave protiv osoba koje su na ovom suđenju saslušane kao svjedoci koji su bili zatočeni u zatvoru u Rapatnici.

Tužilaštvo je uložilo i dokumente o opštim dešavanjima na ovom području te radu i organizaciji Teritorijalne odbrane (TO) i drugih organa vlasti u Srebreniku, kao i personalne kartone optuženih Ekrema Ibračevića, Faruka Smajlovića i Sejdalije Ćovića.

Njima je na teret stavljeno zlostavljanje i mučenje srpskih civila u Rapatnici 1992. godine. Prema optužnici, Ibračević je bio načelnik vojne bezbjednosti Opštinskog štaba TO-a u Srebreniku, a Smajlović i Ćović vojni policajci.

Na ovom ročištu nije prihvaćeno 60-ak dokumenata koje je Tužilaštvo predložilo u optužnici.

Sudsko vijeće odbilo je veći broj dokaza, koji su, i prema mišljenju Odbrane, irelevantni. Predsjedavajući Vijeća Šaban Maksumić nije dozvolio uvođenje dokumenata koji se ne odnose na vrijeme i lica iz optužnice, kao i onih koji ukazuju na ratno stanje, jer to nije sporno u ovom predmetu.

U skladu sa obrazloženjem sudije, tužiteljka Zorica Đurđević odustala je od jednog broja dokaza, a jedan broj je povukla jer su se “tehničkom greškom” duplicirali.

Osim toga, odbijeno je nekoliko dokumenata koji nisu bili ovjereni od nadležnog organa, ali je Tužilaštvu ostavljena mogućnost da ih naknadno pribavi.

Nastavak ulaganja materijalnih dokaza zakazan je za 10. novembar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu