Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ibrahim Omerhodžić je kazao da je na osnovu medicinske dokumentacije i razgovora sa svjedokinjom Fadilom Sivić zaključio da je ona narušenog zdravlja, te da nije preporučljivo da dugo putuje.

“Ako taj iskaz nije od presudne važnosti, bilo bi lijepo poštedjeti je. Pacijentica je starije životne dobi, preživjela je više moždanih udara, ima dijabetes i visok pritisak. Ona govori, razumije pitanja i doima se svjesna”, pojasnio je vještak Tužilaštva BiH.

Omerhodžić je dodao da se svjedokinja uz manji napor može prisjetiti onoga što se desilo prethodnih godina, te da nije životno ugrožena.

Pero Radišić je optužen da je od 1992. do 1995. godine, kao komandir radnog voda Teslićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u fizičkom i psihičkom zlostavljanju civila bošnjačke nacionalnosti.

Na teret mu je stavljeno odvođenje više osoba na prinudne radove, gdje je na prvoj borbenoj liniji ubijeno najmanje šest osoba, a veći broj ranjen.

Tužilaštvo je predložilo da se pročita iskaz svjedokinje Sivić, čemu se Odbrana usprotivila kazavši da ona nije životno ugrožena i da je sposobna da da iskaz.

Sudsko vijeće je donijelo odluku da svjedokinja bude ispitana u mjestu gdje živi.

Nakon ispitivanja vještaka održana je statusna konferencija, na kojoj je Odbrana najavila saslušanje osam svjedoka, od kojih su dva zaštićena, i ulaganje materijalnih dokaza.

Nastavak suđenja će biti naknadno zakazan.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.