Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Marić, koji je u to vrijeme bio novinar i član Kriznog štaba, kazao je da su mnoge porodice iz Hadžića tražile zabranu razmjene dok se ne sazna šta se dešava sa njihovim članovima porodice na srpskoj strani, te da su često protestovale. U vezi sa tim je u sudnici pušten i ratni videosnimak na kojem se vidi njihovo nezadovoljstvo.

On je ponovio da su u “Silos” zatvoreni oni Srbi koji su posjedovali nelegalno oružje. Zbog toga je, kako je rekao, u Osnovnoj školi u Tarčinu bilo organizovano suđenje, što je on sa televizijskom ekipom snimao.

“Niko od lokalnih vlasti nije spriječavao suđenje”, rekao je Marić, kojeg je pozvala Odbrana Mustafe Đelilovića, nekadašnjeg predsjednika Ratnog predsjedništva općine Hadžići.

Svjedok je i tokom ovog saslušanja kazao kako bi došlo do zatvaranja “Silosa” da je uspjela velika razmjena na Kobiljači. Ranije je pojasnio kako do toga nije došlo jer se srpska strana nije pridržavala dogovora. On je ustvrdio da Đelilović nije imao nikakve veze sa razmjenama.

Za zločine počinjene u Hadžićima, Đeliloviću se sudi zajedno sa Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom, koji su, kako se navodi u optužnici, bili pripadnici vojne i policijske vlasti, upravnici ili stražari u logorima.

Oni su optuženi za nezakonito zatvaranje, nečovječno postupanje, fizičku i duševnu patnju, te odvođenje zatočenika na prinudni rad na području općine Hadžići.

Odgovarajući na pitanja tužiteljice Zorice Đurđević, svjedok je rekao da je donesena odluka o obustavi razmjena, pojašnjavajući da je do toga došlo nakon protesta porodica, ali da se to nije do kraja poštovalo.

Govoreći o optuženom Hujiću, koji je prema optužnici bio upravnik “Silosa”, Marić je kazao da je on dozvoljavao porodicama zatvorenih da im donesu hranu i druge stvari.

“Mnogi su mu uzimali to za zlo”, rekao je svjedok, te dodao kako je Hujić tražio da se poboljšaju uslovi u “Silosu”.

Sa svjedočenjem će Marić nastaviti 29. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu