Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milena Vitković, čije je djevojačko prezime Tešanović, kazala je da je u maju 1992. iz Trnova otišla u Vojvodinu, a da je u ljeto iste godine saznala za ubistvo članova svoje porodice.
Među ubijenima, kako je rekla svjedokinja, bilo je dijete od godinu i po. Tijela ubijenih članova, dodala je, ekshumirana su poslije rata.
“Patolog kaže da su djetetu polomljene i ruke i noge”, kazala je svjedokinja Vitković.
Prema njenom iskazu, iz sela Ledići su Tešanovići preko planine Treskavica krenuli za Kalinovik. Na području Treskavice su, kako je navela, ubijeni, a jedan dječak je uspio preživjeti. Ona je rekla da ne zna da li je dječak, koji je preživio, prepoznao nekoga od ubica.
Svjedokinja je iskaz dala na suđenju Edhemu Godinjaku, Medarisu Šariću i Mirku Bunozi, optuženima za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem ubistava i zatvaranja Srba u selima na području Trnova.
Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Trnovo, a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).
Rada Cvijetić, Milenina sestra, također je svjedočila o ubistvu porodice Tešanović.
“Nadali smo se da su prešli u Kalinovik, ali nam je rečeno da su ubijeni”, kazala je svjedokinja, te dodala kako je preživio dječak koji je bio ranjen.
Ona je navela da se o dječaku brinuo ljekar iz sela Lukavac (općina Trnovo).
Treći svjedok, Emin Berilo, također je rekao da je čuo kako su članovi porodice Tešanović stradali nakon što je jedna od žena ranila vojnika i potom su zapucali. Prema saznanjima Berila, jedan dječak je preživio, a o njemu se u selu Lukavac brinuo doktor Mustafa Pintol.
Govoreći o pripadnicima HOS-a, svjedok Berilo je kazao da su svi govorili da im je komandant bio Hakala, za kojeg je poslije čuo da se zove Mirko Bunoza.
“Meni se čini da ova istraga ide u pogrešnom pravcu. Ja nikada nisam bio zapovjednik HOS-a”, rekao je optuženi Bunoza.

Nastavak suđenja zakazan je za 29. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.