Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Alaga Handžić je ispričao da je s braćom i drugim civilima Teočaka krenuo šumskim putem prema selu Vitinica, te da je na kolonu zapucano kod sela Lokanj (općina Zvornik).

“Kada smo naišli pored sela Lokanj, odozdo je zapucano na kolonu iz automata, čitav šaržer. To su meci sjekli”, prisjetio se svjedok.

Ubrzo nakon toga, kako je kazao, s nekoliko osoba se izdvojio iz kolone, te su krenuli prema Vitinici. Pojasnio je da je Teočak bio u blokadi, da je bila nestašica hrane, što je, kako je naveo, bio razlog za odlazak.

Svjedok je rekao da je, ubrzo nakon što je stigao u Vitinicu, čuo priče da su ubijeni ljudi iz kolone. Kazao je da se poslije njegova majka raspitivala, ali da nije mogla dobiti informaciju da li su živi ili mrtvi.

Svjedok je rekao da je 1993. godine, kada je izvršena razmjena, prepoznao ubijenog brata.

“Bili su svi, jedan po jedan, u vrećama”, izjavio je svjedok te dodao kako je brata prepoznao po zubima.

Handžić je svjedočio na suđenju Goranu Maksimoviću, Ljiljanu Mitroviću, Slavku Periću, Miletu Vujeviću, Vukašinu Draškoviću, Gojku Stevanoviću, Cvjetku Popadiću, Raji Lazareviću i Mići Manojloviću.

Oni su optuženi za učešće u napadu na kolonu koja je 14. jula 1992. godine krenula iz Teočaka, sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je njih 67 ubijeno u selu Lokanj (općina Zvornik).

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir interventne jedinice Stanice javne bezbjednosti u Ugljeviku, Mitrović njegov zamjenik, dok je Slavko Perić bio komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici ove jedinice.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, svjedok Handžić je potvrdio raniju izjavu da su otišli iz Teočaka kako bi donijeli oružje.

Senija Bubić, svjedokinja Tužilaštva BiH, ispričala je da je u ljeto 1993. godine, kao član Ratnog predsjedništva Teočaka, bila angažovana na razmjeni. Ona je kazala kako su mnogi poginuli u napadu VRS-a na Teočak.

“Mi smo tada potraživali 72 osobe”, izjavila je svjedokinja i dodala kako je dogovorena razmjena mrtvih.

Srpska strana je dala tijela ubijenih iz kolone, a prema riječima svjedokinje, porodice su obavile identifikaciju svojih članova. “Jedna gospođa je rekla za svog muža: ‘Ja sam mu dala ovakve čarape’”, prisjetila se ona.

Ispitivanje svjedokinje Bubić se nastavlja 21. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu