Ponedjeljak, 21 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

On je proglašen krivim za zločin protiv čovječnosti po osam tačaka optužnice zbog učešća u ubistvima, prisilnim nestancima i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad bošnjačkim stanovništvom.

Oslobođen je četiri tačke optužnice za silovanje, ubistva i mučenja.

Sudsko vijeće je zaključilo da je Krsmanović 22. oktobra 1992. učestvovao u otmici iz autobusa i ubistvu 16 civila iz Sjeverina (Srbija), kao i da je u junu iste godine pomogao u ubistvu osam bošnjačkih muškaraca koji su odvedeni iz fabrike “Varda” u Višegradu.

Proglašen je krivim i da je u nekoliko slučajeva u maju i junu 1992. učestvovao u prisilnim nestancima bošnjačkog stanovništva, u kojima je odvedeno ukupno 13 lica. Tijela jednog broja žrtava su kasnije pronađena.

Prema presudi, on je većinu ovih zločina počinio s Milanom Lukićem, koga je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor zbog zločina u Višegradu.

Vijeće je Krsmanovića osudilo i zbog mučenja jednog civila u Višegradu, kao i zbog učešća u premlaćivanju drugog civila u logoru “Rasadnik” u Rogatici u septembru 1995. godine.

Prema prvostepenoj presudi, Tužilaštvo BiH nije van razumne sumnje dokazalo učešće Krsmanovića u paljenju oko 80 civila na Bikavcu u junu 1992. godine.

“Učešće i uloga optuženog nisu do kraja razjašnjeni”, kazao je Darko Samardžić, predsjedavajući Sudskog vijeća, obrazlažući presudu.

Vijeće je Krsmanovića oslobodilo optužbe za silovanje zaštićene svjedokinje OK-14 počinjeno u hotelu “Vilina vlas”, jer je oštećena izjavila da nije sigurna da je optuženi bio među licima koja su je silovala.

Oslobođen je i optužbe za seksualno zlostavljanje u “Vilinoj vlasi”, kao i za mučenje civila zatvorenih u kasarni Uzamnica i paljenje Careve džamije u Višegradu.

“Smatramo da je kazna srazmjerna težini djela i ulozi optuženog… Vijeće nije našlo olakšavajućih okolnosti. Činjenica da je porodičan čovjek zanemariva je u odnosu na zločine. On ni u jednom trenutku nije izrazio protivljenje, već je nastavljao učešće u zločinima”, obrazložio je Samardžić.

Na presudu je dozvoljena žalba. Krsmanoviću je određen kućni pritvor, a u kaznu će mu se uračunati dvije i po godine koje je proveo u pritvoru do decembra 2013., kada je pušten da se brani sa slobode uz mjere zabrane.

Suđenje Krsmanoviću po ovoj optužnici počelo je u januaru 2012., a sredinom septembra trebalo bi mu početi suđenje u odvojenom predmetu, u kojem je sa još devet osoba optužen za otmicu putnika u Štrpcima i njihovo ubistvo.

Najčitanije
Saznajte više
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Optuženi za terorizam negirao krivicu