Petak, 26 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mladen Badrov je ispričao da je, kao pripadnik Domobranske pukovnije, u julu 1993. godine bio u akciji razoružavanja u selu Grborezi. Kako je kazao, idući ka Mizinoj kući, začuo je kratku pucnjavu, a od drugih čuo da se pucalo od Velagića kuća.

Deset minuta nakon toga, kako je rekao, prolazeći pored tog mjesta, vidio je Zdenka Andabaka, koji je nosio kapu svijetloplave boje. Svjedok je pojasnio da je optuženi bio sa pripadnicima Druge lakojurišne brigade.

“Ja sam bio blizu te kuće i tu sam kratko stao sa Mikanom, par minuta… On mi je rekao da se iz te kuće pucalo”, pojasnio je svjedok, dodavši da je tada vidio kako na livadi sjede S-1 i još tri osobe.

Na pitanje Odbrane da li je vidio neke povrede na S-1, odgovorio je da nije.

“Garantujem, dok sam ja tu bio da ga niko nije tukao”, rekao je svjedok, dodavši da je optuženi tada bio “među vojskom”.

Na pitanje optuženog da li je čuo da su se tokom akcije desila neka maltretiranja i da li je optuženi nekoga maltretirao, Badrov je kazao da nije.

On je dodao i kako ne zna ko je bio zapovjednik Druge lakojurišne brigade, nakon čega mu je tužiteljica Lejla Konjić pokazala iskaz u kojem se navodi da je svjedok rekao da je to bio Zdenko Andabak. Svjedok je rekao da on to nije izjavio, te da ni sada to ne zna.

Andabak je optužen da je rukovodio akcijom u selu Grborezi 21. jula 1993. godine, kada su pripadnici Druge lakojurišne bojne Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u njegovom prisustvu rafalnom paljbom jednu osobu usmrtili, a drugu ranili.

Prema optužnici, pripadnici Druge lakojurišne bojne su potom ranili još jednu osobu koju je Andabak usmrtio hicem u glavu.

Svjedok je na pitanje Odbrane ustvrdio i da nikada nije bio pripadnik Druge lakojurišne brigade.

Ispričao je i da je u julu 1993. godine bio na liniji kada je saznao da treba ići u akciju razoružavanja bošnjačkog stanovništva. Rekao je da je, osim u Grborezima, učestvovao u akciji u još dva sela.

Suđenje se nastavlja 15. jula.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Vojin Pavlović uputio apelaciju Ustavnom sudu BiH
    Vojin Pavlović, pravosnažno osuđen na jedinstvenu kaznu od tri i po godine zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, uputio je apelaciju Ustavnom sudu na ovu odluku, potvrđeno je za Detektor.
    Miodrag Malić: Podigao transparent sa Mladićem i Karadžićem bez želje da uvrijedi
    Miodrag Malić, optužen za izazivanje mržnje zbog veličanja osuđenih za ratne zločine, kazao je da mu nije bila namjera da bilo koga uvrijedi, te da nije znao da se fotografije Ratka Mladića i Radovana Karadžića ne smiju nositi.
    Blage kazne zbog grafita mržnje u Crnoj Gori
    Dosuđena naknada štete oslobođenom za zločine u Prijedoru