Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Imširović je kazao da je 16. juna 2011. dao iskaz Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i da je nakon četiri ili pet dana dobio prvu poruku na telefon.
“Da ukoliko se ne prestanem miješati… strašne prijetnje ne mogu ponavljati… da mi prate djecu. Otišao sam kod inspektora SIPA-e i pitao ko još zna za moj iskaz. On je rekao tužilac Tužilaštva BiH”, naveo je Imširović.
Svjedok je dodao kako ga je kasnije inspektor obavijestio da je tužilac u vezi sa prijetnjama koje su mu upućene rekao: “Šta mu ja mogu. I meni prijete svaki dan.”
Imširović je odgovarao na pitanja Odbrane u vezi sa “povređivanjem” zatočenika u Rapatnici, o čemu je svjedočio na prethodnom ročištu, rekavši da je saznao kako su tri pritvorenika zadobila opekotine.
Na prijedlog Emira Suljagića, branioca optuženog Fikreta Smajlovića, emitovani su tonski isječci Imširovićevog svjedočenja na suđenju Zurahidu Mujčinoviću iz 2012. godine, kada svjedok nije spominjao imena ljudi koji su došli u noći kada su povrijeđeni zatočenici.
Imširović je objasnio da je SIPA-i spomenuo imena svih lica 2011., ali da je potom počeo dobijati prijetnje.
Svjedok je ponovio da su tu noć u objekat vojnog pritvora u Rapatnici došli Fikret Smajlović, Huso Hodžić, Samir Mujkanović, izvjesni Jasmin, te da je tu već bio Mustafa Ćović.
Za zločine nad srpskim civilima počinjene u Rapatnici 1992. godine, sudi se Ekremu Ibračeviću, nekadašnjem načelniku vojne bezbjednosti Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane u Srebreniku, te Fikretu Smajloviću i Sejdaliji Ćoviću, pripadnicima vojne policije.
Branioca Suljagića je interesovalo da li se Imširović sastao sa svjedokom Dragom Đukićem i da li je razlog bio oslobađanje Zurahida Mujčinovića, kojeg je Sud BiH osudio na osam godina zbog zločina počinjenih u Srebreniku.
Imširović je rekao da mu je Drago Đukić ispričao kako je 2006. bio u Srebreniku i da je tada saznao da ga je “Mujčinović mučio lemilicom”.
Imširović ga je pokušao razuvjeriti jer, kako je naveo, zna da Mujčinović nije nikada bio u Rapatnici. Prema njegovim riječima, Samir Mujkanović je, kao i Mujčinović, bio bubnjar.
O strukturi i pripadnicima Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane, svjedočio je Nijaz Bajraktarević, koji je bio pomoćnik Štaba za planiranje i obuku. Rekao je da je resor bezbjednosti u jednom trenutku preuzeo Ekrem Ibračević, kao i da je u Rapatnici i u Lukama bio pritvor.
Suđenje se nastavlja 30. juna.
Najčitanije
Saznajte više
Ne dopustiti da sjećanje na genocid postane samo ceremonijalno
I danas se suočavamo s poricanjem genocida u Srebrenici i holokausta te glorifikacijom ratnih zločinaca, a akademska istraživanja su važna u kreiranju narativa o genocidu na međunarodnom nivou, rečeno je u nastavku međunarodne konferencije “Naša priča, naše obećanje”, posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida
Memorijalni centar Srebrenica u budućem radu bavit će se obrazovanjem i načinom kako se rat u Bosni i Hercegovini i genocid istražuje i izučava, rekao je direktor ove institucije Emir Suljagić na otvaranju međunarodne konferencije posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
Predsjednik VSTV-a bio upoznat s pregovorima s Dodikom