Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Milan Stanojević je rekao da je predvodio oko 200 vojnika Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) na Srebrenicu.
“Svaki bataljon je dao po jedan vod”, kazao je svjedok i dodao kako je jedan od zadataka bio razoružavanje vojske.
Poslije Srebrenice, kako je ispričao, sa vojnicima je otišao prema Žepi, a zatim se vratio na područje Zvornika, gdje je učestvovao u borbama. Stanojević je rekao kako nije čuo da ima zarobljenika u Srebrenici i da se “događa nešto drugo”.
Nakon slobodnih dana, kako je naveo, vratio se u Prvi bataljon Zvorničke brigade kojim je komandovao, a podređeni su ga izvijestili da nisu imali drugih aktivnosti osim odbrane. Dodao da je poslije čuo da su zarobljeni Srebreničani bili dovedeni u rejon njegovog bataljona.
Na referisanjima u komandi Zvorničke brigade, kako je ispričao, niko od komandanata bataljona nije govorio da je imao zaduženja oko zarobljenika iz Srebrenice.
Stanišiću se, zajedno sa Markom Miloševićem, sudi za ubistva oko 1.000 Srebreničana počinjena sredinom jula 1995. godine na brani kod Petkovaca. Prema optužnici, zarobljenici su bili u Petkovcima prije odvođenja na obližnju branu. Milošević je, kako se navodi u optužnici, bio Stanišićev zamjenik.
Svjedok Stanojević je rekao kako mu je poznato da je Slavko Perić, koji je bio pomoćnik za bezbjednost u njegovom bataljonu, pravosnažno osuđen. Proglašen je krivim za pomaganje u genocidu, odnosno u ubijanju najmanje 1.000 muškaraca iz Srebrenice.
Drago Bejatović, drugi svjedok, ispričao je kako je “dao 30-40 ljudi” koji su traženi za vojnu operaciju na Srebrenicu. Svjedok, koji je bio komandant Sedmog bataljona Zvorničke brigade, kazao je da je, pored Srebrenice, izdvojio i vojnike za Snagovo, gdje se očekivao proboj Srebreničana.
Tokom svjedočenja, on se prisjetio borbe sa jedinicama iz Tuzle koja se, kako je rekao, dogodila 14. ili 15. jula 1995. godine.
“Taj dan je trajao napad od 16 i 20 do 11 navečer”, rekao je Bejatović, te dodao kako je tokom napada sredstvom veze komunicirao sa optuženim Stanišićem koji je bio na položaju.
I ovaj svjedok je kazao kako na referisanjima u komandi Zvorničke brigade nije bilo govora o zarobljenicima iz Srebrenice.
Suđenje se nastavlja 10. juna.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu