Ponedjeljak, 23 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužiteljica Džemila Begović pročitala je 11 tačaka optužnice koje Vrućinića terete za progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja, prisilni nestanci te nanošene velike patnje civilima.

Prema optužnici, više stotina žrtava bilo je mučeno, premlaćivano, zlostavljano na ponižavajuće načine i držano u nečovječnim uvjetima, a oko 1.000 nezakonito zatočenih žrtava prebačeno je u logor Manjača.

S područja Sanskog Mosta, prema Tužilaštvu BiH, više od 20.000 osoba je prisilno protjerano, u čemu su sudjelovale policijske snage kojima je zapovijedao Vrućinić.

U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva.

“Od oko 32.000 lica nesrpske nacionalnosti, nakon aktivnosti optuženog i njegovih istomišljenika ostalo je pet posto na području Sanskog Mosta”, kazala je tužiteljica Begović u uvodnoj riječi.

Ona je prezentovala mape Sanskog Mosta, te naselja Briševo koje se nalazi na području Prijedora, kao i zatočeničkih objekta.

Prema njenim riječima, svjedoci na suđenju će govoriti da je policija učestvovala u hapšenju intelektualaca u gradu, obezbjeđenju zatočeničkih objekata i drugim aktivnostima.

Branilac Branko Gudalo rekao je da je, slušajući uvodnu riječ tužiteljice, imao dojam da se radi o završnoj riječi s obzirom da je tokom izlaganja prezentovan jedan dio dokaza.

Gudalo je naveo da se radi o paušalnim ocjenama, te da je jedino tačno da je njegov branjenik bio načelnik SJB-a u Sanskom Mostu.

“Moj branjenik tokom ratnih dešavanja nije ispalio metak, nije zagrebao nijedno lice. Mi ćemo dokazati da na teritoriji Sanskog Mosta nije bilo širokog i sistematičnog napada, da optuženi nema veze sa aktivnostima vojske. U ovoj optužnici se ne navodi s kim se udružio i ko su ostali članovi udruženog zločinačkog poduhvata”, kazao je Gudalo.

Prvi svjedok Tužilaštva BiH bit će saslušan 6. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Porodice ubijenih iz Kalinovika traže da Državno tužilaštvo počne raditi svoj posao
Udruženje članova porodica nestalih “Istina – Kalinovik '92” će u nedjelju, 22. juna, obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila bošnjačke nacionalnosti u Kalinoviku i ove godine poručuju da institucije trebaju početi raditi svoj posao i procesuirati odgovorne osobe.
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH