Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vasilije Jović je kazao kako su mu prilikom odvođenja na ispitivanje prijetili da će biti strijeljan.
“Kažu: ‘Ubili smo Stokana, ti si sljedeći.’ Po mene su došla dvojica u uniformama. Pomirio sam se sa smrću. Odveli su me na sprat, u sobu gdje je bilo njih četiri-pet”, ispričao je svjedok.
Kako je dodao, osoba za stolom ga je ispitivala o naoružanju, a ostali su mu stajali iza leđa.
“Kad sam rekao da nešto ne znam, udarali su me po rukama, leđima, vratu… Boljelo je”, izjavio je Jović.
On je dodao da su ga prilikom odvođenja u prostoriju u kojoj je bio zatvoren oborili i ponovo izudarali, posebno po nogama, od čega i danas ima ožiljke.
Za zločine nad srpskim civilima zatočenim u Rapatnici, optužnica tereti Ekrema Ibračevića, nekadašnjeg načelnika vojne bezbjednosti Opštinskog štaba Teritorijalne odbrane u Srebreniku, kao i Faruka Smajlovića i Sejdaliju Ćovića, pripadnike Vojne policije.
Svjedok Jović je kazao da je u Rapatnicu doveden sa Stokanom Markovićem i još nekoliko mještana iz njegovog sela Brezje.
On je rekao da su svi bili vođeni na ispitivanje i da su “prošli” isto što i on. U prostoriji su, prisjetio je Jović, bila i dva starija čovjeka iz sela Potpeć, koji su također bili “isprepadani i istučeni”.
“Veliki je strah kad ne znaš da li ćeš dočekati noć”, kazao je Jović.
Prema njegovim riječima, Marković je bio odvojen od njih i kada su ih nakon pet dana prebacivani u Tuzlu – vidio ga je u kamionu, “izubijanog, crnog, za ne prepoznati”.
Odgovarajući na pitanja Odbrana, svjedok je rekao da je prilikom zarobljavanja imao oružje i da je bio u uniformi, ali da nije lišen slobode zato što je bio vojnik.
Na suđenju je pročitan iskaz Pere Rikića, koji je došao u sudnicu, ali zbog zdravstvenog stanja i godina nije mogao nesmetano komunicirati. Rikić je u izjavi iz 2009. također naveo kako su u Brezju bili napadnuti, a potom zarobljeni te sprovedeni u Rapatnicu.
Suđenje se nastavlja 5. maja.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.