Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

I dok su kantonalna tužilaštva većinom uspjela da sredstva za plate osiguraju od vlada, okružna tužilaštva u Republici Srpskoj posljednje plate tužiocima angažovanim po IPA projektu isplatila su za januar, odnosno mart.
Pomoć Evropske unije u ukupnom iznosu od 14,8 miliona evra bila je namijenjena i za materijalne troškove, koji uključuju istražne radnje, putne troškove za ispitivanje svjedoka, vještačenja i slično. Međutim, neuplaćivanjem tranše za ovu godinu ta sredstva nedostaju.
EU je odlučila da uskrati uplatu pomoći za ovu godinu dok BiH ne usvoji Strategiju za reformu sektora pravde u BiH za period 2014.–2018.
Budžetsku podršku koristilo je 16 tužilaštava i šest sudova, u kojima je u 2014. godini zaposleno ukupno 20 tužilaca i sedam sudija te 115 stručnih savjetnika, saradnika i administrativno-tehničkih radnika.
Ukupno šest tužilaca i 12 stručnih saradnika i pomoćnika u okružnim tužilaštvima u Doboju, Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Banjaluci posljednju platu je dobilo u januaru.
“Morali smo da raskinemo radni odnos sa stručnim saradnicima i administrativnim radnicima”, kazao je Srđan Vukanović iz Okružnog tužilaštva u Trebinju.
Ovo tužilaštvo je od evropskih sredstava bilo formiralo cijeli tim za slučajeve ratnih zločina, uključujući tužioca i šest stručnih saradnika i pomoćnog osoblja. Oni su posljednje plate isplatili za mart jer su u početku kasnili sa provođenjem projekta, pa im je ostalo sredstava do ovog mjeseca.
U Okružnom tužilaštvu u Doboju, koje je angažovalo dva tužioca za ratne zločine i šest pomoćnika, takođe nisu produžili ugovore jednom broju saradnika, a vjerovatno neće ni ostalima.
Posljednje plate u januaru dobila su i dva tužioca i tri saradnika u Banjaluci, tužilac i saradnik u Istočnom Sarajevu, te tužilac i dva pomoćnika u Bijeljini.
S obzirom na probleme s evropskim sredstvima, kantonalna tužilaštva u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Livnu i Orašju – potpisala su privremene sporazume s lokalnim vladama, koje iz budžeta plaćaju plate do uplate evropskih fondova.
“Ovo je samo prelazno rješenje, gdje se ljudi finansiraju iz budžeta”, rekao je Adnan Tulić, glasnogovornik Tužilaštva u Bihaću.
Međutim, Tužilaštvo u Mostaru nije uspjelo iznaći ovakvo rješenje s obzirom da se tamošnja vlada nalazi u tehničkom mandatu, pa nije u mogućnosti preuzeti obaveze, tako da dva tužioca i pet stručnih saradnika od januara rade bez primanja.
Kantonalno tužilaštvo u Zenici do sada je dobilo samo obećanja od Vlade, tako da su tri stručna saradnika posljednju platu dobila za februar.
Glasnogovornica Kantonalnog tužilaštva iz Travnika Edina Jaganjac kaže da su se uštedama osigurale plate za jednog tužioca do maja ove godine, ali da se zato već osjete problemi u radu na istragama.
“Problemi se osjete jer nema se para za pozivanje svjedoka, stoga predmeti stoje u fazi istrage. Zahtjevi po međunarodnoj pravnoj pomoći također su na čekanju, zatim ne mogu se platiti razna vještačenja koja su potrebna. Očekivali smo u ovom periodu podizanje četiri optužnice, ali sve će to da se sada prolongira i stagnira, tako da je stanje alarmantno”, kaže Jaganjac.
Iz Tužilaštva BiH je ranije saopćeno da je egzistencija 22 uposlenika, od čega pet tužilaca i 17 stručnih saradnika, ugrožena suspenzijom sredstava iz EU. Posljednja uplata njima je bila za dio martovske plate.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu