Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Husein Alić je u Sudu BiH rekao da je od batina koje je dobio od Begovića i drugih stražara pao u nesvijest.

“Gligor je za mene najveći krvnik što može biti na ovom svijetu, jer nas je tukao svim i svačim – bejzbol palicom, kundakom, rukama, nogama, kamenjem”, kazao je Alić.

Prvi dan po dolasku, kako je dodao, udarana su još trojica muškaraca sa kojima je doveden, a jednog od njih po imenu Sejad vojnik je udario kundakom u potiljak i u toku noći je podlegao.

“Sejad se više nije budio, krkrljao je, teško disao. Ležao je na betonu i jednostavno umro iza ponoći”, rekao je Alić.

On je naveo da je prva dva mjeseca zatočeništva dobijao batine od optuženog, koji ga je jednom udario tupim predmetom u glavu, usljed čega mu je pukla lobanja.

Begović je optužen da je u ljeto 1992. premlaćivao civile i zarobljenike u Batkoviću, kao i da je dvije osobe tjerao na seksualne odnose.

Svjedok Alić je rekao da je bio u grupi od 13 zatvorenika pod posebnim tretmanom, jer su ih tukli svaki dan i skrivali u hangarima za kukuruz kad bi dolazio Crveni krst.

U dijelu njegovog svjedočenja o dešavanju u takozvanom čardaku, javnost je bila isključena.

Svjedok je u sudnici prepoznao optuženog kao osobu koja ga je tukla. Na pitanje Odbrane da li je u istrazi na fotografijama identifikovao Begovića, Alić je rekao da se ne sjeća.

“Ako se sudi njemu, valjda je on”, odgovorio je svjedok na pitanje branioca Aleksandra Bogdanovića da li je siguran da je u sudnici ta osoba.

Svjedok Hasib Džananović u sudnici je takođe prepoznao Begovića kao osobu koja ga je tukla, a potvrdio je kako je i u istrazi identifikovao optuženog na fotografijama.

Džananović, koji je iz Vlasenice doveden u bijeljinski logor, naveo je kako su jedne prilike grupu zatočenika tukli optuženi i pripadnici “jedinice iz Šekovića”.

Nakon što ga je tužilac Miroslav Janjić podsjetio na raniji iskaz, svjedok je ispričao i kako se Begović jednom pojavio na vratima hangara i izveo grupu zatočenih.

“Napolju je stajala grupa vojnika sa palicama, motkama, crijevima od vode. Počeli su nas udarati… Ja dva dana poslije toga za sebe nisam znao, onesvijestio sam se”, rekao je Džananović i precizirao da ih je Begović tada udarao crijevom od vode.

Predočavajući mu razlike u ranijem iskazu, tužilac Miroslav Janjić pitao je svjedoka zbog čega je 2008. godine izjavio da su se druga dvojica zatočenika onesvijestila a on ne, Džananović je rekao da sumnja da je tako rekao.

Nastavak suđenja planiran je za 8. april.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.