Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Četiri godine razmišljam i nije mi jasno odakle ja”, izjavio je optuženi Vintila, kojem se sudi zajedno za Ramizom Avdovićem.

U “Viktor Bubanj” optuženi je, kako je ispričao, došao na mjesto kuhara u drugoj polovini juna 1992. godine. Kao kuhar, rekao je, nije mogao utjecati šta će se kuhati i u kojim količinama.

Tvrdi da nije mogao dijeliti hranu srpskim zatvorenicima jer je kuharima bilo zabranjeno da ulaze u prostorije u kojima su bili zatvorenici.

O navodu iz optužnice da je krajem juna 1992. godine jednog zatvorenika udarao vojničkim čizmama, optuženi je kazao: “Apsolutno nije tačno”, dodavši da je u to vrijeme nosio papuče.

U jesen 1992. godine, kazao je Vintila, postao je stražar u kasarni “Viktor Bubanj”. Njegov branilac Vlado Adamović je rekao da je u optužnici navedeno da je jednog zatvorenika udarao rukama dok nije pao na pod, na što je Vintila odgovorio: “Ja to sigurno nisam uradio.”

Nakon kasarne “Viktor Bubanj”, Vintila je, kako je kazao, radio u policiji i to na obezbjeđenju objekata i ličnosti. Kada je u Sarajevo dolazio Bill Clinton, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Vintila je, kako je rekao, bio dio tima koji ga je obezbjeđivao.

Prethodno je, kako je napomenuo branilac Adamović, morao proći stroge provjere. Branilac je upitao optuženog da li se osjeća išta krivim, na što je on odgovorio: “Apsolutno se ne osjećam ništa krivim jer ništa nisam uradio.”

Dodao je da mu nije jasno zašto su zatvorenici “uperili prstom” protiv njega.

Suđenje se nastavlja 21. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu