Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće je obavezalo Sudsko vijeće da odmah ukine odluku o privremenom puštanju Šešelja i da naredi njegovo vraćanje u pritvor.

Sudsko vijeće ranije je odbilo zahtjev Tužilaštva za vraćanje Šešelja u pritvor, nakon čega je 20. januara podnesena žalba Apelacionom vijeću.

Ovo vijeće je zaključilo da je Sudsko vijeće pogriješilo što nije ukinulo odluku o privremenom puštanju Šešelja na slobodu nakon njegovih izjava da se neće vratiti u Tribunal.

“Apelaciono vijeće smatra da je najbolje da Sudsko vijeće izvrši naredbu o opozivu privremenog puštanja na slobodu, te da dâ mogućnost stranama – Srbiji i Holandiji – da se izjasne o mogućnosti dalje Šešeljeve slobode”, navodi se u odluci Vijeća, čija su dva člana bila suzdržana.

Kako se dodaje, Sudsko vijeće treba opozvati odluku o privremenom puštanju kako bi utvrdilo da li je dalja sloboda opravdana.

Šešelj, lider Srpske radikalne stranke, optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH počinjene u periodu od 1991. do 1993. godine.

On se 24. marta 2003. predao Tribunalu, a na privremenu slobodu pušten je u novembru prošle godine do izricanja presude.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.