Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće je obavezalo Sudsko vijeće da odmah ukine odluku o privremenom puštanju Šešelja i da naredi njegovo vraćanje u pritvor.

Sudsko vijeće ranije je odbilo zahtjev Tužilaštva za vraćanje Šešelja u pritvor, nakon čega je 20. januara podnesena žalba Apelacionom vijeću.

Ovo vijeće je zaključilo da je Sudsko vijeće pogriješilo što nije ukinulo odluku o privremenom puštanju Šešelja na slobodu nakon njegovih izjava da se neće vratiti u Tribunal.

“Apelaciono vijeće smatra da je najbolje da Sudsko vijeće izvrši naredbu o opozivu privremenog puštanja na slobodu, te da dâ mogućnost stranama – Srbiji i Holandiji – da se izjasne o mogućnosti dalje Šešeljeve slobode”, navodi se u odluci Vijeća, čija su dva člana bila suzdržana.

Kako se dodaje, Sudsko vijeće treba opozvati odluku o privremenom puštanju kako bi utvrdilo da li je dalja sloboda opravdana.

Šešelj, lider Srpske radikalne stranke, optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH počinjene u periodu od 1991. do 1993. godine.

On se 24. marta 2003. predao Tribunalu, a na privremenu slobodu pušten je u novembru prošle godine do izricanja presude.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi