Članak

Zatražene mjere zabrane za Andabaka

27. Februara 2015.00:00
Državno tužilaštvo zatražilo je zabranu sastajanja sa saučesnicima i svjedocima za Zdenka Andabaka, osumnjičenog sa još dvije osobe za zločine počinjene nad srpskim stanovništvom na području Livna. Odbrana se usprotivila ovom prijedlogu.

This post is also available in: English

Tužilaštvo vodi istragu protiv Zdenka Andabaka, Muamira Jašarevića i Seada Velagića zbog sumnje da su učestvovali u napadu na srpske civile, koji su pretresani, zatvarani u logore, mučeni i ubijani.

Prema tužiocu Sedinu Idrizoviću, svjedoci su kazali da je vojna i civilna policija Hrvatskog vijeća obrane (HVO) učestvovala u odvođenju stanovništva, pretresanju njihovih stanova, te da su tokom boravka u školi “Ivan Goran Kovačić” mučeni “od osumnjičenih i Vojne policije”.

Tužilac je rekao da – zbog bojazni od uticaja na svjedoke, ali i “dogovora sa saizvršiocima koji su nedostupni Tužilaštvu, a čiji je identitet poznat osumnjičenom” – za Andabaka traži zabranu sastajanja sa saizvršiocima i svjedocima.

Odbrana je zatražila da se prijedlog odbije te kazala da im nije poznato ko su saučesnici i svjedoci.

Branilac Bajro Čilić je istakao da je njegov branjenik “radio što mu je bilo zapovjeđeno” i da “određene ljude nije ni vidio jer je bio na raznim terenima, a u Livnu maksimalno 17 dana u tom periodu”.

On je zamolio da Sud ima u vidu da je Andabak porodičan čovjek i “da ga sve teško iscrpljuje”.

Zdenko Andabak već ima određene mjere zabrane u drugom predmetu, u kojem je optužen da je u julu 1993. godine učestvovao u ubistvu dvije osobe bošnjačke nacionalnosti te nečovječno postupao prema jednoj osobi.

Odluku o ovom prijedlogu Sud će naknadno donijeti.

Sud BiH je ranije odredio pritvor Muamiru Jašareviću i mjere zabrane Seadu Velagiću.

Lamija Grebo


This post is also available in: English