Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Termin početka suđenja i dinamika izvođenja dokaza dogovorena je na stutusnoj konferenciji, na kojoj je Tužilaštvu sugerisano da smanji broj predloženih materijalnih dokaza.

“Iz optužnice je vidljivo da je Tužilaštvo predložilo da se sasluša 17 svjedoka i izvede 120 materijalnih dokaza”, rekao je Zoran Božić, predsjedavajući Vijeća Suda BiH.

Tužilac Predrag Tomić je kazao da će Tužilaštvu biti potrebno ukupno 32 radna sata za saslušanje svjedoka i vještaka, te dva radna dana za unošenje materijalnih dokaza.

Božić je rekao da misli da je Tužilaštvo predložilo mnogo suvišnih dokaza.

“Kao da je čovjek optužen za genocid, a ne za zločin protiv civilnog stanovništva, gdje je jedna žrtva”, kazao je Božić sugerirajući da Tužilaštvo treba da izvodi dokaze koji se odnose na radnju iz optužnice.

Bošković, bivši pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je da je sredinom jula 1995. počinio zločin protiv civilnog stanovništva u mjestu Đulići (općina Zvornik), gdje su pripadnici VRS-a vršili masovna strijeljanja Bošnjaka zarobljenih nakon pada Srebrenice.

Prema optužnici, Bošković je prišao jednom dječaku, ne starijem od 15 godina, i rekao mu da je slobodan, a nakon što se dječak počeo udaljavati, ubio ga pucnjima iz automatske puške. Tijelo dječaka je, kako se navodi, bačeno u masovnu grobnicu sa tijelima ostalih žrtava.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.