Srijeda, 9 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Marko Maksimović je ispričao da su ga u julu 1992. iz njegovog stana u Srebreniku dvojica uniformisanih muškaraca odvela u Dom u Rapatnicu, gdje je bio zadržan tokom noći.

Kako je kazao, po dolasku u Dom bio je smješten u sobu u kojoj su bili prvooptuženi Ibračević, te osoba koju je poznavao pod imenom Mućo.

Napomenuo je da su obojica bila u maskirnim uniformama, te da mu je tom prilikom Ibračević donio papir i olovku, rekavši mu da piše sve što zna o naoružavanju srpskog stanovništva na ovom području.

“Ja sam pisao ne znam ni sam šta, a kada je Ibračević uzeo papir i pročitao ono što je napisano, pocijepao ga je. Tog trenutka udario me je otvorenom šakom po desnom obrazu. Kako je stajao pored mene, vidio sam kad je izvadio pištolj, stavio mi ga na sljepočnicu i rekao: ‘Sad ću te ubiti.’ Ja sam mu samo odgovorio da mi je svejedno”, ispričao je Maksimović.

Ibračeviću se sudi zajedno sa Farukom Smajlovićem i Sejdalijom Ćovićem za zločine počinjene 1992. godine nad srpskim civilima u Mjesnoj zajednici Rapatnica i prostorijama fudbalskog kluba “Rapatnica”.

Prema optužnici, zatvorenici su premlaćivani, mučeni i zlostavljani, dok je Ibračević, vršeći nadzor nad zatočeničkim objektima, odobravao takvo postupanje.

Ćoviću je na teret stavljeno da je ulazio u Mjesnu zajednicu i tukao civile, dok je Smajlović optužen što nije spriječio ulazak drugih osoba.

Ibračević je, kako tvrdi Tužilaštvo, bio načelnik vojne bezbjednosti Općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Srebrenik, Smajlović komandir voda Vojne policije Općinskog štaba TO-a, a Ćović pripadnik Vojne policije.

U nastavku svjedočenja, Maksimović je kazao da je u Rapatnici bio zatvoren do jutra, kada su ga Ibračević i osoba pod imenom Mućo vratili u stan. Tada su mu rekli da o protekloj noći ne priča nikada i nikome.

Kako je objasnio, nakon ovog događaja više nije imao neprijatnosti.  U Srebreniku ostaje do maja 1993. godine, kada odlazi na razmjenu.  

Tokom unakrsnog ispitivanja, Maksimović je kazao da je Ibračevića viđao i prije događaja u Rapatnici, jer su živjeli u različitim ulazima iste zgrade.  

On je dodao da nije imao saznanja ko je glavni u Rapatnici, ali da je o tome razgovarao sa komšijama.

“Mislim da je Mućo bio upravnik zatvora. Ali ja sam sve vrijeme mislio da je glavni bio Ibračević. Ipak, to je bilo samo moje mišljenje”, objasnio je svjedok.

Naredno ročište zakazano je za utorak, 23. decembar, kada će iskaz dati novi svjedok Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Članovi usvojili 39 amandmana na Prijedlog zakona o VSTV-u
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine usvojilio je 39 novih amandmana na Prijedlog zakona o VSTV-u koji je ranije usvojilo Vijeće ministara. Nastojanje je to članova Vijeća da u proceduri usvajanja ovog zakona bude uvaženo mišljenje struke.
Pudar: Presuda bivšem blagajniku BHANSA-e iduće sedmice
Nakon što je Odbrana Dejana Pudara u završnoj riječi zatražila odbijanje optužnice za pronevjeru u službi ili oslobađanje od optužbi, izricanje presude zakazano je za iduću sedmicu.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Velike Kladuše
Naredne sedmice počinje suđenje za genocid u Srebrenici