Ponedjeljak, 19 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U filmu, autora Avde Huseinovića, 67 logoraša svjedoči o mučenjima, ubistvima, fizičkim i psihičkim zlostavljanjima. Oni govore o torturama koje su doživjeli i događajima čiji su bili svjedoci.

Film prikazuje 30 logora u kojima je bošnjačko stanovništvo bilo zatočeno od 1992. do 1995. Riječ je o zatočeničkim objektima pod kontrolom srpskih snaga u BiH, kao i na području tadašnje Herceg-Bosne, Autonomne pokrajine Zapadne Bosne, te Srbije. 

“Ne možemo izbrisati 30.000 ubijenih u logorima i svu torturu. Ovo je naš doprinos istoriji, da se ovo više ne ponovi i ne zaboravi”, kazao je Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša u BiH.

Huseinović je istakao da je ovim filmom pravio svojevrsni putopis kroz BiH, idući od jednog do drugog logora.

Huseinoviću, čiji je ovo osmi dokumentarni film, priznanja za rad uručio je Savez logoraša i turska vojna misija u BiH.

Premijera filma održana je u ponedjeljak, 24. novembra, u prepunoj sali Bosanskog kulturnog centra.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Formiran predmet protiv Miroslava Kraljevića zbog veličanja ratnih zločinaca
    Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv Miroslava Kraljevića, načelnika Općine Vlasenica, zbog veličanja Radovana Karadžića i Ratka Mladića, doživotno osuđenih za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini, potvrđeno je za Detektor iz ovog tužilaštva.
    Okružni sud u Doboju
    Sud u Doboju bez informacije o uručenju optužnice za zločine u Derventi
    Okružni sud u Doboju još uvijek nije dobio informaciju od nadležnih organa Republike Hrvatske o uručenju optužnice Ediju Šimi Mrkonjiću, koji se tereti za ratni zločin počinjen u Derventi, potvrđeno je za Detektor.
    Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću