Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Maid Tahirović i Miralem Muratović su naveli da su radili u informativnoj službi jablaničke brigade Armije BiH (ABiH), te da su 1993. godine razgovarali sa zarobljenicima koji su bili u Muzeju “Bitka na Neretvi” i ratnoj bolnici.

Oni su rekli da zarobljenicima nisu sugerisali šta da govore, kao i da tokom razgovora nisu bili prisutni pripadnici ABiH ili policajci.

“Mi smo bili sami sa njima”, kazao je Muratović, koji je radio kao snimatelj.

Prema iskazu Tahirovića, koji je radio kao novinar, niko od ranjenih zarobljenika koji su bili u ratnoj bolnici nije se požalio na tretman.

Kako su rekli svjedoci, prilozi su se prikazivali na jablaničkoj televiziji.

Kao svjedok Odbrane, iskaz je dao i Alija Bakšić, koji je kazao da je, kao prevodilac i producent, radio za italijansku televizijsku kuću RAI.

On je rekao da im nisu postavljani uslovi pod kojima bi mogli raditi priloge, te da takvo nešto nije ni dolazilo u obzir. Nakon snimanja, dodao je svjedok, niko nije tražio snimak niti postavljao bilo kakva pitanja.

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta jedinice “Zulfikar” ABiH, optužen je za premlaćivanje, seksualno zlostavljanje i silovanje zarobljenika hrvatske nacionalnosti koji su bili zatvoreni u muzeju.

Na teret mu je stavljeno i da je u ratnoj bolnici jednom zarobljeniku iz vene istrgao infuziju, kao i da je doktora spriječavao da drugom zarobljeniku pruži pomoć.

Suđenje Bojadžiću, koji je optužen i za druge zločine počinjene u Jablanici, nastavlja se 23. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović