Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Maid Tahirović i Miralem Muratović su naveli da su radili u informativnoj službi jablaničke brigade Armije BiH (ABiH), te da su 1993. godine razgovarali sa zarobljenicima koji su bili u Muzeju “Bitka na Neretvi” i ratnoj bolnici.

Oni su rekli da zarobljenicima nisu sugerisali šta da govore, kao i da tokom razgovora nisu bili prisutni pripadnici ABiH ili policajci.

“Mi smo bili sami sa njima”, kazao je Muratović, koji je radio kao snimatelj.

Prema iskazu Tahirovića, koji je radio kao novinar, niko od ranjenih zarobljenika koji su bili u ratnoj bolnici nije se požalio na tretman.

Kako su rekli svjedoci, prilozi su se prikazivali na jablaničkoj televiziji.

Kao svjedok Odbrane, iskaz je dao i Alija Bakšić, koji je kazao da je, kao prevodilac i producent, radio za italijansku televizijsku kuću RAI.

On je rekao da im nisu postavljani uslovi pod kojima bi mogli raditi priloge, te da takvo nešto nije ni dolazilo u obzir. Nakon snimanja, dodao je svjedok, niko nije tražio snimak niti postavljao bilo kakva pitanja.

Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta jedinice “Zulfikar” ABiH, optužen je za premlaćivanje, seksualno zlostavljanje i silovanje zarobljenika hrvatske nacionalnosti koji su bili zatvoreni u muzeju.

Na teret mu je stavljeno i da je u ratnoj bolnici jednom zarobljeniku iz vene istrgao infuziju, kao i da je doktora spriječavao da drugom zarobljeniku pruži pomoć.

Suđenje Bojadžiću, koji je optužen i za druge zločine počinjene u Jablanici, nastavlja se 23. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu