Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Emilija Pajić je ispričala da je početkom rata sa troje djece napustila Derventu, gdje je do tada živjela, ali da suprug Mirko nije otišao s njima. Ona je rekla da nakon napuštanja BiH neko vrijeme nije znala šta joj je sa suprugom.

“Onda je preko Međunarodnog komiteta Crvenog krsta javio da je u logoru. Poslao je poruku djeci i meni: ‘Ne krećite ka Derventi jer je opasno. Krenite kad vam ja pošaljem poruku.’ Nažalost, tu poruku nisam dobila”, kazala je svjedokinja.

Krajem augusta 1992. godine, kako je navela, zaputila se prema Prnjavoru da bi saznala šta joj je sa suprugom, te je saznala da je on ubijen.

“Našla sam doktoricu koja mi je kazala da je na njenim rukama izdahnuo. Pitala sam zbog čega je ubijen, a ona mi je odgovorila da je on na engleskom jeziku napisao cedulju za Crveni krist u kojoj je pisalo da su u logoru žene i stariji”, ispričala je svjedokinja.

Ona je rekla da je od zarobljenika koji su bili u logoru sa njenim suprugom kasnije čula da je među odgovornima za njegovo ubistvo i Josip Tolić.

Optuženi Tolić je izjavio saučešće svjedokinji, ali je ona to odbila.

Tolić je optužen da je, kao pripadnik 102. odžačke brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), od maja do oktobra 1992. godine učestvovao u zlostavljanju zarobljenika srpske nacionalnosti na području Odžaka i Bosanskog Broda.

Na ovom ročištu, svjedočio je i Dragan Pajić, sin ubijenog Mirka, koji je kazao da je nakon napuštanja BiH saznao da mu je otac zarobljen.

“Za mene, koji sam tad imao 14 godina, bio je šok javljanje oca iz zarobljeništva. Kad se majka vratila iz BiH u Srbiju, saznao sam šta se desilo s ocem”, rekao je Pajić, dodavši da je naknadno saznao da je Josip Tolić jedan od odgovornih za ubistvo njegovog oca.

Svjedok je dodao kako od 2000. godine traga za informacijama o smrti njegovog oca, te da je svoja saznanja više puta dostavljao Državnom sudu i tužilaštvu.

Suđenje se nastavlja 11. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu