Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iznoseći nalaz i mišljenje o zdravstvenom stanju svjedoka, vještak neuropsihijatar Omer Ćemalović je pojasnio kako je svjedokinja u “teškom i lošem zdravstvenom stanju”, zbog čega nije sposobna da svjedoči pred Sudom BiH.

“To stanje je izuzetna razdražljivost, sa bujicom riječi koje je nemoguće kontrolisati. Njena pretrpljena trauma nije obrađena i izaziva takve emocionalne reakcije”, kazao je vještak.

Dodao je kako nije moguće predvidjeti kada bi stanje ove svjedokinje moglo biti bolje.

“Dok sam razgovarao s njom, dolazilo je do ječanja, plakanja. Ako bi i došla ovdje, smatram da bi se to ponovilo, te da se treba poštedjeti toga”, rekao je Ćemalović.

On je svoj nalaz i mišljenje iznio na suđenju Vitomiru Rackoviću, koji je optužen da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), od maja 1992. do kraja augusta iste godine učestvovao u napadima na bošnjačka sela, zatvaranju, mučenju, prisilnim nestancima osoba na području Višegrada, te silovanju.

Kako se navodi u optužnici, neke od nezakonito uhapšenih osoba nikada nisu nađene, a tijela pojedinih civila ekshumirana su 2000. godine na lokaciji “Slap” u Žepi.

Govoreći o zdravstvenom stanju Nusreta Cere i Safije Špiritović, vještak je kazao da su sposobni svjedočiti, ali uz pauze.

“Smatram da je Cero sposoban da participira u sudskom procesu, ali da bi njegovo ispitivanje trebalo biti s pauzama svakih sat ili sat i po”, rekao je Ćemalović.

Suđenje će se nastaviti 9. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu