Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

ihovom procesuiranju.

“Želimo da dokažemo kako su građani iz Sarajeva privođeni, te da im je Viši sud određivao pritvor zbog posjedovanja eksplozivnih naprava i oružja, i oni su znali da su te osobe privedene u kasarnu ‘Viktor Bubanj’”, kazao je Mirza Kovač, branilac Ramiza Avdovića.

Ukoliko se, kako je rekao, nekom čini da su ovi dokazi irelevantni, na kraju će se pokazati kako su oni važni za odbranu.

Na većinu od 50 uvedenih materijalnih dokaza Tužilaštvo je uložilo prigovor relevantnosti.

Ramizu Avdoviću se, zajedno sa Iulian-Nicolaeom Vintilom, sudi za zločine počinjene u “Viktor Bubnju” i Centralnom zatvoru u Sarajevu. Oni su optuženi da su učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema zlostavljanja civila srpske nacionalnosti.

Avdović je, prema optužnici, bio komandir straže na petom spratu Centralnog zatvora u Sarajevu i bivšoj kasarni “Viktor Bubanj”, a Vintila kuhar i stražar u nekadašnjoj kasarni.

Također su uloženi i materijalni dokazi kojima Avdovićeva Odbrana želi dokazati kako Okružni vojni sud koji se nalazio u kasarni “Viktor Bubanj” nije radio po zakonu.

“Ulažemo rješenje o određivanju pritvora za Antonija Čovića u trajanju od 15 dana. Način rada Okružnog vojnog suda je bio bez rješenja i nije u skladu sa zakonom”, obrazložio je branilac.

Odbrana je dokazivala i da je Centar službi bezbjednosti Ministarstva unutrašnjih poslova (CSB MUP) Sarajevo kao državna institucija i organ znao i imao ovlaštenje za pritvaranje lica i njihovo dovođenje u kasarnu “Viktor Bubanj”.

Suđenje se nastavlja 29. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović