Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Grubišić-Fejzić je rekla da je, kao pripadnica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), 1992. godine provela mjesec i po u Dretelju kod Čapljine, gdje je prošla vojnu obuku. Kazala je da su tu bile zatvorene osobe srpske nacionalnosti, ali da ona nije vršila njihovo obezbjeđenje.

Optužena je dodala kako je u Dretelju vjerovatno bilo pojedinačnih maltretiranja zatvorenika.

“Mnogi svjedoci su o tome govorili. Ali ja to nisam vidjela, ni učestvovala u tome. Odgovorno tvrdim da ni fizički ni psihički nikome ništa nisam učinila, ni ružnu riječ rekla. Nemam motiv da ljude razlikujem po nacionalnosti”, kazala je optužena.

Grubišić-Fejzić je optužena da je, zajedno sa Ivanom Zelenikom, Srećkom Hercegom, Edibom Buljubašićem i Ivanom Medićem, počinila zločine u Dretelju. Prema optužnici, oni su učestvovali u tjeranju zatočenika na prisilni rad i u njihovom mučenju.

Zelenika je, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio oficir HOS-a, Herceg komandant Dretelja, Buljubašić zamjenik komandanta kasarne u Dretelju, dok su Medić i Grubišić-Fejzić bivši stražari.

Grubišić-Fejzić je posvjedočila da je u Dretelju bilo više žena pripadnica HOS-a, i da je bilo još Marina. Na pitanje Odbrane da li je moguće da su je svjedoci zamijenili s nekom drugom osobom, optužena je rekla da je moguće.

Optužena je kazala i da su neki od zapovjednika u Dretelju bili Šime Martinović, Derviš Kurtić, Edib Buljubašić, a da je viđala Miru Hrstića i Ivana Petrušića kako su odlazili prema hangarima. Ona je dodala i da je u Dretelju viđala zatvorenike, ali da nikada nije ušla u hangar u kojem su bili.

“U Dretelju sam bila dok nisam krenula u Posavinu. Prvi autobus koji je krenuo na to ratište, ja sam u njemu bila”, rekla je ona, dodavši da je to bila polovina augusta 1992. godine.

Odgovarajući na pitanja Odbranâ, kazala je kako je za optužene Hercega, Medića i Zeleniku čula tek nakon hapšenja.

Odbrana optuženog Medića je na ovom suđenju uvela 18 materijalnih dokaza, kojima dokazuje pripadnost Medića HOS-u, da je i prije rata bio vojno nesposoban, te političke i vojne ciljeve HOS-a, kao i medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom stanju optuženog. Uvođenjem ovih dokumenata završen je dokazni postupak Medićeve Odbrane.

Suđenje se nastavlja 1. aprila, kada je planirano saslušanje svjedoka Odbrane trećeoptuženog.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu