Subota, 25 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH sumnjiči Vujovića i Duku da su 1992. godine na području općine Bileća učestvovali u progonu nesrpskog stanovništva, čime su počinili ratni zločin protiv čovječnosti.

“Oni se, konkretno, sumnjiče za protivpravna zatvaranja, deportacije, ubistva, mučenja i fizička i psihička zlostavljanja Bošnjaka i Hrvata u općini Bileća”, navodi se u saopćenju Državnog tužilaštva.

Osumnjičeni Vujović tada je, kako smatra Tužilaštvo, bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bileća, a Duka komandir milicije SJB-a Bileća.

Oni su po nalogu Tužilaštva uhapšeni na području Bileće i Trebinja.

Vujović i Duka će biti ispitani, nakon čega će Tužilaštvo BiH odlučiti da li će zatražiti da im se odredi pritvor.

Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje godišnjice zločina u Zecovima i Briševu kod Prijedora
Porodice žrtava iz prijedorskih sela Zecovi i Briševo obilježavaju 34. godišnjicu zločina sjećanjem na ubijene civile bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.
Nakon požara na mostarskoj deponiji: (Ne)činjenje institucija
Mjesec dana nakon požara na mostarskoj deponiji Uborak, nadležne institucije priznale su u odgovoru na zastupničko pitanje da nemaju podatke o tome šta je i u kojim količinama gorjelo, kao ni rezultate ispitivanja zraka, tla i voda, ili procjenu posljedica po zdravlje građana.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Bijeljine