Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Meddžida Kreso, predsjednica Suda BiH, i Goran Salihović, glavni tužilac Državnog tužilaštva, u zajedničkom saopštenju navode kako su tokom posljednjeg Strukturalnog dijaloga ukazivali na štetnost pojedinih rješenja predloženim u nacrtima zakona.

Čelnici ovih institucija, kako je navedeno, smatraju da se član Zakona o Sudu BiH koji reguliše njegovu nadležnost ne može mijenjati, već samo precizirati.

“U ovom članu problem ne vide ni sudije ni tužitelji – samo političari. Također, pojedina rješenja otvaraju prostor za neprimjereno uplitanje izvršne i zakonodavne vlasti u rad Suda, što je protivno standardima nezavisnog sudstva”, istakli su Kreso i Salihović, osvrćući se na “pokušaj političkih stranaka da ograniče nadležnost Državnog suda, kako bi se određeni predmeti procesuirali samo na nižim sudovima.”

U saopštenju Suda i Tužilaštva navodi se i kako je prijedlog o Zakonu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH prema kojem bi glavne tužioce birali parlamenti napad na neovisno pravosuđe.

“Neprihvatljivo je da izvršna i zakonodavna vlast bira sudije i tužitelje”, stoji u saopštenju.

Prije više od godinu dana Socijaldemokratska partija (SDP) i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNDS) potpisali su sporazum prema kojem bi ubuduće tužioce trebalo da biraju entitetski, kantonalni i parlament Brčko Distrikta na prijedlog VSTS-a.

U saopštenju je navedeno i kako prijedlozi izmjena Zakona o platama nositelja pravosudnih sunkcija nisu dobri.

“Nameće se zaključak da je cilj svih predloženih rješenja stavljanje državnog pravosuđa pod kontrolu izvršne i zakonodavne vlasti”, smatraju Kreso i Salihović.

Posljednji strukturali dijalog održan je u Banjoj Luci 11. i 12. novembra ove godine.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra