Četvrtak, 17 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ratko Avdalović je ispričao da je polovinom jula 1992. godine doveden u “Viktor Bubanj”. Smješten je u ćeliju, gdje ga je jednom udario kuhar Vintila, koji je dijelio hranu zatočenicima.

“Njegov zadatak je bio da podijeli hranu, a on bi sam nastavljao tuču. (…) Mene je udario šakom i kutljačom u glavu”, ispričao je svjedok.

On je kazao da je kuhar Vintila bio mlad, “krvavih očiju”. Na pitanje tužioca Dževada Muratbegovića da li je kuhar Vintila u sudnici, svjedok je pokazao na drugooptuženog Iulian-Nicolaea Vintilu, te mu rekao: “Svaka ti čast.”

Vintili se zajedno sa Ramizom Avdovićem sudi za zločine počinjene u Centralnom zatvoru i bivšoj kasarni “Viktor Bubanj”. Oni su optuženi da su, kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata, učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema zlostavljanja civila srpske nacionalnosti.

Prema optužnici, Avdović je bio komandir straže na petom spratu Okružnog zatvora u Sarajevu i bivšoj kasarni “Viktor Bubanj”, a Vintila kuhar i stražar u nekadašnjoj kasarni.

Emir Kapidžić, branilac optuženog Vintile, naveo je da svjedok u istrazi nije spominjao Vintilu niti je govorio o bilo kakvom susretu s osobom koja je dijelila hranu. Branilac je kazao i da je svjedok opisao kuhara Vintilu na isti način na koji je prethodno u istrazi opisao “stražara Kemu”.

“Od stražara poznajem Kemu i Pukovnika. Kemo me je udarao. Bio je plav, oko 30 godina, krvavih očiju”, pročitao je Kapidžić dio svjedokovog iskaza.

Odbrana i Sudsko vijeće su pitali svjedoka da li je prije svjedočenja razgovarao sa tužiocem o Vintili, na šta je svjedok odgovorio da nije.

“Za Vintilu sam čuo od zatvorenika. Čuo sam i da nije musliman, da je iz Rumunije”, rekao je on.

Avdalović je kazao da ga je u “Viktor Bubnju” udarao stražar Kemo, za kojeg je čuo da je bio siledžija.

“Jednom sam tražio u WC. Kada sam izašao, udario me je šakom da sam mislio da se ‘Viktor Bubanj’ okreće. Krv je kapala, a on uze čašu da u nju krv kapa i reče: ‘Pij.’ Htio je da pijem svoju krv”, prisjetio se on.

Gordana Botić, druga svjedokinja na ovom ročištu, ispričala je da je 1992. dovedena u “Viktor Bubanj” i smještena u jednu od ćelija. Uslovi u ćeliji, prema njenom iskazu, bili su loši, a tokom zatočeništva išla je i na obavljanje radova.

“Čistila sam krv u kupatilu i tada sam pala u nesvijest”, rekla je ona.

Kazala je i da je izvjesni Slavko Herceg bio zadužen za stražare u tom objektu. “Viktor Bubanj” je napustila 7. jula 1992. godine, a kako je dodala, sada ima psihičke probleme kao posljedicu zatočeništva.

Suđenje se nastavlja 1. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine Almir Džuvo izjavio je pred Zajedničkom komisijom za nadzor nad radom OSA-e da je Agencija postupala zakonito pri dovođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Državni sud, ali nije odgovorio na pitanje da li je lično bio s njim u vozilu, prenijeli su članovi Komisije nakon sjednice.
Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića