Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Subotiću je na teret stavljeno da je za vrijeme oružanog sukoba između pripadnika Armije BiH (ABiH) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u mjestu Dusina na području opštine Zenica 26. januara 1993. počinio ratni zločin.

Bivšeg pripadnika Drugog bataljona pri Sedmoj muslimanskoj brigadi ABiH optužnica tereti da je, zajedno sa drugim pripadnicima bataljona, upao u selo Dusina, opkolio kuće hrvatskih civila, a zatim naredio da se zarobi oko 40 civila, zajedno sa nekoliko razoružanih vojnika HVO-a.

Nakon toga, kako se navodi, sa ostalim pripadnicima izdvojio je osam civila hrvatske nacionalnosti i sproveo ih do jedne kuće, te naredio pripadnicima čete da ubijaju po jednog civila.

Prema navodima optužnice, koja je potvrđena 24. juna, optuženi je iz grupe izdvojio jednog civila u koga je jedan od pripadnika čete ispalio rafal iz automatske puške, usljed čega je pao na zemlju i kako je još pokazivao znake života, Subotić je naredio da se ispali još jedan rafal u njega.

Zatim je optuženi izdvojio drugog civila i počeo ga fizički zlostavljati tako što ga je udarao šakom u glavu, nogom u stomak i noge. Potom je prišao trećem, kojeg je počeo ispitivati, te mu naredio da ide stazom ispred njega prema kući, da bi, dok se ovaj kretao, iz automatske puške ispalio rafal u leđa, od kojeg je čovjek podlegao.

Subotić je, prema optužnici, prišao izdvojenoj grupi civila i razoružanih pripadnika HVO-a i, zajedno sa ostalim pripadnicima, lišio života četiri civila, a potom je naredio da ubijanje prestane.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu