Srijeda, 23 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ovi potpisi prikupljeni su u Sarajevu u okviru kampanje “Stop cenzuri o ratnim zločinima”, koju je 26. juna pokrenula Balkanska istraživačka mreža (BIRN) BiH. 

BIRN je do sada tri puta organizovao prikupljanje potpisa, a ove aktivnosti biće nastavljene svake srijede i subote. 

Osim potpisnika peticije, oko 550 građana podržalo je kampanju na Facebook stranici “Stop cenzuri o ratnim zločinima”. 

Doprinos zaustavljanju cenzure informacija zainteresovani mogu dati i na broj telefona 033 911 555, kao i ispunjavanjem ankete na Facebook stranici. 

Prikupljanjem potpisa BIRN želi dokazati da za ova suđenja postoji interes javnosti i da građani ne podržavaju uskraćivanje podataka o identitetu optuženih i snimaka iz sudnica.     

Otvorenost pravosudnih institucija prema javnosti proteklih godina sve više se gubi nakon što je Tužilaštvo BiH odlučilo da sakrije optužnice od očiju javnosti. Sud BiH usvojio je pravilnike na osnovu kojih se imena optuženih, te nazivi gradova i institucija zamjenjuju inicijalima, a audio i video snimci sa suđenja izdaju u trajanju od samo deset minuta. 

U takvim okolnostima mediji su onemogućeni da objektivno, potpuno i precizno informišu javnost o postupcima za ratne zločine, organizovani kriminal, terorizam i druga teška krivična djela.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Izdata naredba za raspisivanje međunarodne potjernice za Miletom Ujićem
    Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine izdalo je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Miletom Ujićem, optuženim za zločine na području Rogatice.
    Srbijanski književnik koji je podržavao Vojislava Šešelja dobio državljanstvo BiH
    Vijeće ministara Bosne i Hercegovine dodijelilo je državljanstvo srbijanskom književniku Blagoji Bakoviću, koji je ranije pružao podršku Vojislavu Šešelju tokom suđenja u kojem je osuđen za ratne zločine u vojvođanskom selu Hrtkovci.