Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Bivši logoraš Nedim Mustačević iz Tuzle ispričao je kako je tri dana krvario ranjen na borbenoj liniji i onda bio zarobljen od pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS). 

“Nakon zarobljavanja, prebačen sam u Prijedor, zatim u Bijeljinu pa onda u logor Batković. Sa tijelom punim metaka, tri dana sam ležao i krvario. Naživo su mi ih izvadili, a onda sam danima bio premlaćivan. U logoru su mi slomljeni ruka, nos, dva kičmena pršljena. Nismo se kupali po šest mjeseci”, prisjetio se Mustačević, bivši pripadnik Armije BiH (ABiH). 

Iako je prošlo 18 godina od završetka rata, logoraši i ostale žrtve ističu da ne ostvaruju gotovo nikakva prava. Čak i ona koja su uspjeli ostvariti, kako kažu, vlasti im ta prava polako uskraćuju.

“Da mogu, naši bi političari gumicom obrisali postojanje logora, logoraša, tortura… Meni je nekoliko puta smanjena invalidnost. Parlamentarci se svim silama trude da izmijene zakon, kojim će se oduzeti pravo tužbi protiv odgovornih za naš boravak u logoru. Nažalost, i uspjet će u tome”, dodao je Mustačević.

U BiH ne postoji zakon koji bi regulisao prava žrtava torture. 

Jedna od rijetkih organizacija koje svoj rad posvećuju zaštiti žrtava i borbi za njihova prava jeste Udruženje “Vive žene” iz Tuzle.  

“Pokušavamo kroz razne aktivnosti rehabilitacije žrtava govoriti o tome šta se desilo u ratu. To je važno jer samo kada javno zagovaranje uzme maha i kada svi građani shvate ljude koji su prošli strahote, možemo govoriti o procesu povratka i pomirenja u BiH”, kazala je Jasna Zečević, direktorica “Vive žene”.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje