Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ibrahim Karaman je kazao da je nekoliko dana prije odlaska iz sela, Ljupko Tasić, koji je bio njegov komšija, došao i obavijestio ih da svo stanovništvo mora da napusti svoje kuće “jer situacija nije bezbjedna i nema ko da ih čuva”.

Kazao je da je, zajedno sa ženom i tri sina, ujutro krenuo ka Bosanskoj Jagodini, gdje je određeno da se skupi svo bošnjačko stanovništvo okolnih sela.

“Puno je svijeta taj dan bilo. Šest autobusa, puno djece, žena, pa i muškaraca. I Ljupko Tasić je bio tu. Rekao je da idemo na slobodnu teritoriju, ka Kladnju i Olovu”, objasnio je Karaman.

Kako je dodao, konvoj sa autobusima je stao i u Višegradu, gdje su stigli još neki autobusi.

“Došli smo blizu Olova, blizu neke šume. Kasnije sam čuo da je to Išerić Brdo. Zaustavio se konvoj i po jedan srpski vojnik je ušao u autobus i rekao nam da žene, djeca i starci izađu iz autobusa. U tom trenutku sam shvatio da ću da bježim. Provukao sam se iz autobusa i sakrio se nekako među narod”, rekao je Karaman.

Ibrahimova tri sina, kako je objasnio, ostala su u autobusima. Sva tri su ubijena.

“Pronađena su sva trojica. Ne znam ja ko je njih ubio, ali znam da sam čuo da je to bio Ljupko Tasić. Ja sam ga lično na tim mjestima vidio i poznao sam ga. Naš prvi komšija”, rekao je svjedok.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok Ibrahimović nije u sudnici prepoznao optuženog Ljupka Tasića.

Tasić je optužen, zajedno sa Predragom Milisavljevićem i Milošem Pantelićem za učešće u ubistvima, prisilnom preseljenju, zatvaranju, mučenju i prisilnim nestancima od aprila do juna 1992. godine.

Na odgovornost im je stavljeno učešće u ubistvu više desetina Bošnjaka kod jame Paklenik, kao i učešće u prisilnom preseljenju više od 500 civila bošnjačke nacionalnosti s područja Višegrada.

Milisavljević i Pantelić su, prema optužnici, bili pripadnici rezervnog sastava policije u Višegradu, a Tasić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Tužilac je pročitao iskaze umrlih svjedoka Jusufa Karamana i Fatime Ahmetspahić, koji su iskaze dali 2001. i 2012. godine.

I Karaman i Ahmetspahić su, prema datim iskazima, bili u konvoju kada su na Išerić Brdu, prilikom odvajanja muškaraca i žena, vidjeli Ljupka Tasića.

Jusufu Karamanu u konvoju je ubijen sin, dok je Fatima Ahmetspahić ostala bez dva sina, koje je nakon rata pronašla u jami Paklenik kod Sokoca.

Suđenje se nastavlja 18. juna.  

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu