Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

U maju ove godine Ministarstvo pravde BiH objavilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama. Prema ovom nacrtu, javne institucije mogu ograničiti davanje informacija koje sadrže lične podatke.

Predstavnici civilnog društva i novinari kritikovali su predložene izmjene, ističući da bi ovakvim zakonom građanima bio ograničen pristup informacijama koje su u posjedu javnih institucija. Također su naglasili da bi novi zakon značio uvođenje cenzure i ograničavanje istraživačkog novinarstva.

“Novinari, aktivisti civilnog društva, čak i predstavnici vlasti mi kažu da ih ozbiljno brinu predložene promjene zakona o slobodnom pristupu informacijama. Oni kažu da bi ove promjene zaustavile napredak koji je postignut kada je riječ o otvorenosti i transparentnosti, te da bi one bukvalno naopačke izvrnule sadašnju filozofiju otvorenosti”, naveo je Moon.

On je dodao kako su zakoni o slobodnom pristupu informacijama kompleksni i da zahtjevaju uspostavljanje “ravnoteže između prava na privatnost pojedinca i prava javnosti na pristup informacijama”.

Osim predloženih izmjena Zakona o slobodi pristupa informacijama, Moon je na svom blogu govorio i o prijedlozima Zakona o javnim nabavkama i Zakonu o sukobu interesa.

“Predložene promjene podrivaju nastojanja da se ojačaju i depolitiziraju institucije i istovremeno predstavljaju napad na prava svih građana da budu informirani i da na osnovu tih informacija donose odluke”, napisao je Moon.

Dodao je i kako je javna debata o predloženim izmjenama bila ograničena, “što samo po sebi dovodi u pitanje želju za istinskom debatom”.

O Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o slobodi pristupa informacijama, građani su mogli dati mišljenje do kraja prošlog mjeseca.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu