Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Stajala sam s dvoje djece ispred kuće kada su muža vojnici poveli iza, a nakon toga sam čula rafale, i muža kako izgovara ime našeg sina”, ispričala je Zarmina Mujdžić.

Svjedokinja je kazala da su 23. jula 1992. godine ona i muž vidjeli vojnike kako se približavaju njihovoj kući u selu Čarakovo. Ona je mužu rekla da bježi, ali je on to odbio.

“‘Neću, poznajem prvu dvojicu’, kazao mi je muž, i tako smo s djecom sačekali da vojnici dođu do kuće. Pitali su: ‘Čiča, šta ćemo s njim?’, a taj je odgovorio da ga vode iza kuće”, prisjetila se Mujdžić.

Ona je dodala da je njena svekrva pritrčala iz susjedne kuće i upitala vojnike kuda vode njenog sina, ali ju je jedan od njih kundakom puške gurnuo u stranu. Zarmina Mujdžić je ušla u kuću s djecom i krenula prema spavaćoj sobi, odakle se vidio stražnji dio kuće.

“Moja svekrva je nakon rafala prišla i podigla mog muža. Izdahnuo joj je na rukama”, prisjetila se svjedokinja.

Dragomir Soldat, Velemir Đurić i Zoran Babić optuženi su da su od kraja aprila do kraja septembra 1992. učestvovali u progonu, ubistvima i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad civilima nesrpske nacionalnosti s područja općine Prijedor.

Na ranijim ročištima svjedoci su naveli da su prvooptuženog Soldata zvali Čiča.

Svjedokinja je potvrdila da je tokom istrage u fotodokumentaciji Tužilaštva BiH prepoznala ovu osobu. Odbrana se protivila uvođenju ovog dokaza smatrajući da je prepoznavanje trebalo biti izvršeno u sudnici.

Suđenje se nastavlja 24. maja.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović