Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Obiljezavanje godisnjice na Brcanskoj Malti

Edin Altumbabić, učesnik bitke na Brčanskoj Malti, kazao je da se prije 21 godinu na ovom mjestu desio događaj od sudbonosnog značaja za odbranu Tuzle, regije i Bosne i Hercegovine. 

“Odbrambene snage formirane na osnovu Ustava Socijalističke Republike BiH (SR BiH) zajednički su branile grad, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku i drugu pripadnost. Tog 15. maja 1992. godine od pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) i paravojnih formacija, otvorena je vatra na pripadnike tuzlanske policije i njene građane”, pojasnio je Altumbabić, istaknuvši da je pravovremenom reakcijom odbrambenih snaga spriječen scenarij koji je zadesio druge gradove u BiH.

Prije obilježavanja odbrane grada u organizaciji Općine Tuzla, delegacija iz Republike Srpske (RS) predvođena članovima porodica ubijenih vojnika JNA, također je položila cvijeće na Brčanskoj Malti. 

“Teško je pričati o tome. Različito se govori o svemu. Na Brčanskoj Malti bio sam ranjen. Za rat su krive obje strane. Prvi put sam došao na obilježavanje godišnjice stradanja. Mogu istaći da sam nakon ranjavanja bio zarobljen, te da sam u bolnici imao potpuno uredan tretman i njegu, nakon čega sam razmijenjen”, kazao je Miodrag Vukmirica iz Beograda, bivši vojnik JNA. 

Nakon polaganja cvijeća na spomen-obilježje palim borcima i pripadnicima tadašnje Teritorijalne odbrane (TO) na Brčanskoj Malti, delegacija Općine Tuzla, boračke organizacije i članovi porodica nastradalih su, defileom ulicama grada, stigli i do Slane banje, gdje je položeno cvijeće na spomen-obilježje svim žrtvama rata u Tuzli.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu