Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedokinja Z je tada bila u svojoj kući u Sijekovcu, ali nije bila očevidac ubistava. O onome što se dešavalo u to vrijeme čula je od porodice i komšija.

“Čula sam da je interventni vod prešao preko Save. Poubijali su Zečeviće, Miloševiće, Bačiće i Kulje. Glavni u interventnom vodu je bio Nijaz Čaušević zvani Medo”, navela je Z, koja je svjedočila iz posebne prostorije. 

Svjedokinja se nije mogla sjetiti pripadnika ove jedinice, ali je, nakon što je tužiteljica Dika Omerović podsjetila na iskaz koji je dala policiji 2006. godine, potvrdila da je čula da je i Zemir Kovačević bio u ovom vodu. 

Optužnicom se Kovačević tereti da je, kao pripadnik Interventnog voda Prve bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u martu 1992. godine učestvovao u napadu i ubistvima srpskih civila u Sijekovcu. 

Na teret mu se stavlja i da je učestvovao u nezakonitom zatvaranju, odvođenju na prinudni rad, pljačkanju i uništavanju imovine civila srpske nacionalnosti. 

Svjedokinja je rekla da je njen suprug, zajedno sa drugim komšijama, odvođen da kopa rovove, te da joj je pričao da su tamo udarani i maltretirani. 

Ona je potvrdila da su prilikom napada zapaljene i minirane kuće srpskih porodica. 

Za optuženog, kako je navela, nije čula ništa drugo osim da je bio u interventnom vodu. 

U nastavku suđenja je saslušana i svjedokinja Y, ali mjere zaštite koje su joj odobrene uključuju i zabranu objavljivanja sadržaja njenog iskaza. 

Suđenje će biti nastavljeno 15. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.