Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedokinja Z je tada bila u svojoj kući u Sijekovcu, ali nije bila očevidac ubistava. O onome što se dešavalo u to vrijeme čula je od porodice i komšija.

“Čula sam da je interventni vod prešao preko Save. Poubijali su Zečeviće, Miloševiće, Bačiće i Kulje. Glavni u interventnom vodu je bio Nijaz Čaušević zvani Medo”, navela je Z, koja je svjedočila iz posebne prostorije. 

Svjedokinja se nije mogla sjetiti pripadnika ove jedinice, ali je, nakon što je tužiteljica Dika Omerović podsjetila na iskaz koji je dala policiji 2006. godine, potvrdila da je čula da je i Zemir Kovačević bio u ovom vodu. 

Optužnicom se Kovačević tereti da je, kao pripadnik Interventnog voda Prve bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u martu 1992. godine učestvovao u napadu i ubistvima srpskih civila u Sijekovcu. 

Na teret mu se stavlja i da je učestvovao u nezakonitom zatvaranju, odvođenju na prinudni rad, pljačkanju i uništavanju imovine civila srpske nacionalnosti. 

Svjedokinja je rekla da je njen suprug, zajedno sa drugim komšijama, odvođen da kopa rovove, te da joj je pričao da su tamo udarani i maltretirani. 

Ona je potvrdila da su prilikom napada zapaljene i minirane kuće srpskih porodica. 

Za optuženog, kako je navela, nije čula ništa drugo osim da je bio u interventnom vodu. 

U nastavku suđenja je saslušana i svjedokinja Y, ali mjere zaštite koje su joj odobrene uključuju i zabranu objavljivanja sadržaja njenog iskaza. 

Suđenje će biti nastavljeno 15. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu