Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pandurević je rekla da je 28. maja 1992. godine, zajedno sa drugim osobama, odvedena iz Gornje Raštelice (opština Hadžići) u Tarčin, a zatim prebačena u “Silos”.

Ona je kazala kako je 4. juna 1992. upravnik došao u ćeliju i rekao da će taj dan doći neka kontrola, te da su kasnije došli pripadnici “Riječke brigade”, koji su tukli zatočene muškarce.

“Onda su došli do mene u ćeliju i počeli sa provokacijom, da se krstim sa pet prstiju, da vičem Allahu Ekber. Govorili su jednoj djevojci da me bičuje, ali je ona odbila. Natjerali su me da se skinem gola i tako su me držali pola sata”, prisjetila se Pandurević.

Prema riječima svjedokinje, upravnik “Silosa” je bio Bećir Hujić, a zamjenik Halid Čović. Njihov rad je bio “profesionalan”.

Hujića i Čovića Tužilaštvo BiH tereti za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, zajedno sa Mustafom Ðelilovićem, Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom.

Prema optužnici, Bećir Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Nermin Kalember je bio stražar u “Silosu”, a ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Govoreći o uslovima u “Silosu”, svjedokinja je rekla da se prvi put nakon što je dovedena u taj objekat okupala polovinom augusta 1992. godine, te da je u ćeliji imala jednu paletu.

“Nisam imala kontakt s muškim zatvorenicima. Muža oko 20 mjeseci nisam mogla vidjeti ni u prolazu”, kazala je ona, dodavši da nije mogla ići ni na rad iako se prijavljivala.

 U “Silosu” su, prema riječima Pandurević, jednom bili i vojnici koji su tukli zatvorenike.

“Jedan je unio veliki nož da me kolje… Otišao je na podest i počeo da me provocira. Bilo me je strah. Počeo je pucati iz puške i ja sam se onesvijestila”, kazala je svjedokinja, koja je nakon toga bila odvedena i u bolnicu.

Ona je o ovome obavijestila tadašnjeg upravnika Halida Čovića, koji joj je rekao da se to više neće ponoviti. Također, ona je naglasila da su stražari u “Silosu” bili većinom korektni, te da je boravak od 1339 dana u “Silosu” ostavio posljedice na njeno zdravlje.

Odgovarajući na pitanja Vasvije Vidović, braniteljice optuženog Đelilovića, svjedokinja je kazala da tvrdi da je zatvorena jer je bila “Srpkinja i aktivista” Srpske Demokratske Stranke (SDS).

Pandurević je bila predsjednica Mjesnog odbora SDS-a i odbornik u Skupštini opštine Hadžići.

Ona je rekla kako se nije bavila naoružavanjem niti je dijelila oružje, kako je Odbrana ustvrdila.

Nastavak suđenja je zakazan za 28. februar.
                                                                                                           
                                                                                                                               S.U.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a